Oświetlenie do pokoju dziecięcego przyjmuje najczęściej postać kilku niezależnych od siebie źródeł światła. Mże być tu lampa wisząca, kinkiety lampa podłogowa. Najważniejsze, bez względu na wiek dziecka, jest w tym przypadku mocne światło górne. Ważne jest, żeby było to światło rozproszone, ponieważ równomierne oświetlenie przestrzeni użytkowej jest w tym przypadku kluczową kwestią. Powinno to być światło zdrowe dla oczu, zaś wybór jego rodzaju – uspokajające lub pobudzające – zależy w głównej mierze od rodziców. W przypadku wyższych pomieszczeń powinna to być lampa wisząca, na niskich stropach warto zainstalować plafonierę. Znajdziesz je tutaj
Dodatkowe źródła światła również są niezwykle ważne. Obecność lampki biurkowej używanej podczas nauki jest oczywista, przy czym biurko powinno stać tuż przy oknie, prostopadle do niego. Nie należy również zapominać o oświetleniu nocnym, albo chociażby o możliwości regulacji natężenia światła. Niektóre dzieci boją się ciemności i nie potrafią zasnąć, jeżeli nie widzą włączonej lampki. Dodatkowe, nocne oświetlenie może również przyjąć postać LED-ów zainstalowanych pod półkami lub bardzo ciekawych kompozycji złożonych z różnokolorowych światłowodów umieszczonych na ścianach.
Takie kwestie jak odpowiednie zabezpieczenie kabli oraz gniazdek w przypadku młodszych dzieci są oczywiste, ale warto również pamiętać o kształcie poszczególnych lamp. Dziecko o wiele bardziej ucieszy się z lampki przedstawiającej ulubionego bohatera kreskówki niż z supernowoczesnej, designerskiej i minimalistycznej lampy z wysokojakościowej stali powlekanej chromem. Nie należy również zapominać o odpowiednim kolorze ścian – w pokoju dziecięcym powinny być one jasne, bez względu na konieczność częstego ich odnawiania.