Opublikowano

Czym jest temperatura barwowa i jak oddziałuje na nas?

Jednym z głównych kryteriów doboru żarówek jest barwa, jaką emitują. Każda z nich posiada swoje zastosowanie w określonej sytuacji, dopasowując się tym samym do celu, w jakim wykorzystujemy otoczenie. Przykładowo w pracy lepiej zastosować jest chłodniejszy odcień światła, podczas gdy w czasie odpoczynku lepszą atmosferę wprowadzać będą ciepłe odcienie. Dobrze dobrana barwa światła polepsza nasze samopoczucie w danym otoczeniu i zależnie od okoliczności, mobilizuje nas do pracy lub pozwala lepiej się zrelaksować.

Jak dobierać barwę światła?

Przyjmuje się, że światło dzieli się na trzy podstawowe barwy: zimną, neutralną oraz ciepłą, a dla każdej z nich przypisane są określone parametry nazywane temperaturą barwową i wyrażane w Kelwinach. Zimna barwa zaczyna się od 5300 K, neutralna oscyluje między 3300 a 5300 K, podczas gdy za barwę ciepłą uznawane jest każde światło z temperaturą barwową poniżej 3300 K. Im wartość jest niższa, tym bardziej światło przyjmuje ciepły, żółtawy odcień, a im wyżej znajduje się w tym przedziale, tym staje się zimniejsze i bielsze.

Światło o niskiej wartości barwowej jest idealne do miejsc, których przeznaczenie związane jest z wypoczynkiem lub gdy zależy nam na wprowadzeniu do wnętrza atmosfery intymności. W przedziale od 3300 do 4000 K znajdują się światła o barwie nadal ciepłej, lecz bardziej pobudzającej do działania. Światło nadające się do miejsc, w których intensywnie się pracuje, dochodzi aż do wartości 5300 K. Powyżej tej liczby światło przyjmuje tak jasną barwę, że jest stosowane jedynie w celach dekoracyjnych.

Odpowiednie źródła światła w różnych temperaturach barowych znajdziesz tutaj