Oświetlenie, które wybieramy do wnętrza, powinno pełnić funkcje praktyczne, ale także zdobić. Mówi się, że oświetlenie jest ukoronowaniem aranżacji i wpływa na jej charakter. Zaplanowanie oświetlenia nie jest zatem tak proste jak mogłoby się wydawać. Trzeba dobrać je do funkcji wnętrza oraz jego poszczególnych stref. Inne lampy znajdą się nad blatem kuchennym, inne ustawimy na stoliku nocnym w sypialni lub dziecinnym pokoju. Bardzo ważne jest pierwsze wrażenie. To dlatego staramy się dobrać lampy, które będą robić dobre pierwsze wrażenie, dopasowane do wystroju i stylu wnętrza. Jednak wygląd to nie wszystko. Do lamp trzeba także dobrać żarówki o odpowiednich parametrach. Najbardziej znaną cechą żarówek jest moc, jednak duże znaczenie dla użytkownika może mieć również barwa światła. Warto zatem wiedzieć, jak wybrać oświetlenie najlepiej dopasowane do naszych potrzeb i funkcjonalności wnętrza.
Czym jest barwa światła?
Barwa światła to istotny czynnik, który ma duży wpływ na klimat i budowanie nastroju w pomieszczeniu. Podstawowe temperatury światła to ciepła i zimna. Wartość temperatury barwowej jest określana w Kelwinach. Im wyższa wartość tego wskaźnika, tym zimniejsza jest barwa. O świetle ciepłym możemy mówić przy temperaturze barwowej na poziomie poniżej 3500 Kelwinów. Przy 4000 do 4500 Kelwinów mamy do czynienia ze światłem neutralnym. Temperatura barwowa powyżej 5500 określa światło zimne. Światło o ciepłej barwie 2000 Kelwinów emituje na przykład świeca, z kolei światło dzienne ma temperaturę około 6500 Kelwinów.
Jak wpływa na ludzi temperatura barwowa?
Światło zimne ma działanie pobudzające. Uważa się, że chłodniejsze oświetlenie sprzyja koncentracji, dlatego ma zastosowanie przede wszystkim w miejscach pracy. Używa się go na przykład w biurach, a także w gabinetach lekarskich, warsztatach czy też halach produkcyjnych, czyli w miejscach, w których wykonuje się precyzyjne czynności.
Światło neutralne nie działa tak intensywnie jak światło o wysokiej temperaturze barwowej, ale również ma właściwości stymulujące do działania. Nie jest tak mocne i wyraziste, więc sprawdzi się jako oświetlenie ogólne we wnętrzu. Światło neutralne często jest montowane w pomieszczeniach biurowych, a także w budynkach publicznych oraz magazynach.
Światło ciepłe sprawia, że wnętrze nabierają przytulnego charakteru. Ciepłe oświetlenie sprzyja wypoczynkowi i relaksowi. To najlepszy wybór do sypialni, salonu, pokoju gościnnego oraz dziecięcego, ponieważ daje wrażenie komfortu i tworzy ciepłą atmosferę.
Temperatura barwowa może być także dostosowana do stylistyki pomieszczenia. W nowoczesnych aranżacjach często stosuje się światło o chłodniejszej barwie, a w bardziej tradycyjnych wnętrzach zastosowanie ma światło cieplejsze.
Light-Letter zapraszamy do naszego newsletera
- Najnowsze wiadomości oświetleniowe
- Inspiracje
- wydarzenia: szkolenia, targi, warsztaty
- Tricki i wiedza o świetle w pigułce