Opublikowano

Czy lampy ogrodowe mogą zimować na zewnątrz?

Lampy ogrodowe to bardzo praktyczne rozwiązanie. Wiosną i latem, kiedy więcej czasu spędzamy na zewnątrz, oświetlenie ogrodowe pozwala korzystać z ciepłej pogody nawet po zachodzie słońca. Lampy podnoszą bezpieczeństwo i komfort domowników oraz gości. Oświetlenie w ogrodzie może stać się także atrakcyjną dekoracją otoczenia domu, wydobywając z mroku najpiękniejsze elementy ogrodu oraz wprowadzając do niego romantyczną i przytulną atmosferę.

Lampy ogrodowe, przystosowane do używania na zewnątrz, zwykle służą przez kilka wiosennych i letnich miesięcy, czasem również jesienią – nie demontujemy ich i nie wnosimy do domu, nawet w przypadku deszczu. Razem z nadejściem przymrozków pojawia się jednak pytanie, co zrobić z lampą ogrodową w zimie. Czy trzeba je w specjalny sposób zabezpieczyć, przechowywać, a może nie należy martwić się tą kwestią?

Lampy ogrodowe solarne zimą

Popularnym rozwiązaniem stosowanym w ogrodach są lampy solarne, które działają dzięki energii słonecznej. Tego typu oświetlenie jest ekologiczne i ekonomiczne. Większość modeli lamp solarnych może zimować na zewnątrz – mróz nie powinien im zaszkodzić. Trzeba jednak pamiętać, że zimowe warunki, czyli bardzo niska temperatura i mała ilość słonecznych godzin mogą zaszkodzić żywotności akumulatorów. Podczas krótkiego dnia nie zdążą się one w pełni naładować. Dlatego warto przemyśleć schowanie lamp solarnych w okresie zimowym. Jeśli zdecydujemy się pozostawić je na zewnątrz, trzeba zadbać o usuwanie zanieczyszczeń oraz śniegu, aby akumulator lampy solarnej miał możliwość jak najpełniejszego naładowania. Po okresie roztopów akumulator lampy, która była zakryta warstwą śniegu powinien zostać w pełni ładowany przez co najmniej 12 godzin. Przed podjęciem decyzji należy jednak przede wszystkim zapoznać się z instrukcją lampy oraz zaleceniami, które daje producent urządzenia.

Całoroczne oświetlenie ogrodu, lampy ogrodowe i ich jakość

Wybierając oświetlenie, która ma służyć przez cały rok, także jesienią i zimą, trzeba zwrócić uwagę na tworzywo, z którego wykonane są lampy. Dobrej jakości lampy, wykonane z odpowiedniego materiału, można stosować jako całoroczne oświetlenie, które przyda się szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy na zewnątrz szybciej robi się ciemno. W ogrodzie sprawdzą się lampy aluminiowe, ponieważ jest to tworzywo lekkie, ale przy tym trwałe. Aluminium jest odporne na trudne warunki atmosferyczne. Przed zakupem całorocznego oświetlenia trzeba sprawdzić, jaka jest wartość parametru IP – są to dwie cyfry, z których pierwsza dotyczy pyłoszczelności, a druga wodoszczelności. Im wyższe wartości, tym lepsze przystosowanie danego modelu do utrudnionych warunków.

lampy ogrodowe, lampy zewnętrzne, kinkiet na elewację

Jesienią i zimą w ogrodzie bardzo dobrze swoje funkcje spełnia jeszcze jeden typ lamp – lampy wysokie, podobne do oświetlenia ulicznego. Mają one duży zasięg i pozwalają na bezpieczne i wygodne korzystanie z ogrodu przez cały rok.

Odpowiednie modele, którym nie zaszkodzi śnieg ani niska temperatura znajdziecie w salonie Luminis – https://luminis.pl/. Nasi pracownicy chętnie doradzą, jakie lampy sprawdzą się najlepiej.

Lampy ogrodowe w Light-Letter – newsletter oświetleniowy

Zapisz się i skorzystaj z najnowszych wiadomości lamp ogrodowych i oświetlenia wnetrz

  • bądź na bieżąco z wydarzeniami
  • szkolenia i warsztaty z oświetlenia
  • nowości i inspiracje lamp
  • Triki i wiedza w pigułce

Zapraszam też do naszej Akademii Oświetlenia gdzie prowadzimy szkolenia i kursy oświetleniowe:

szkolenia dla architektów, projektowanie wnętrz, luminis oświetlenie, akademia oświetlenia