Opublikowano

Do jakich wnętrz pasują żarówki Edisona?

żarówka edison

Kto wynalazł żarówkę? Odpowiedź na to pytanie nie jest taka prosta. Wynalazek ten kojarzymy z nazwiskiem amerykańskiego wynalazcy, Thomasa Edisona. W rzeczywistości pierwsze udane projekty źródeł światła elektrycznego powstawały już wcześniej.

Jednak to Edison jako pierwszy opatentował ten wynalazek – zrobił to w 1879 roku – i przez wiele osób wciąż jest uznawany za twórcę żarówki. Z pewnością Edisonowi nie można odmówić wytrwałości. W poszukiwaniu najlepszego, najbardziej trwałego materiału na żarnik, wynalazca sprawdził kilkaset różnych tworzyw, co było nie tylko pracochłonne, ale kosztowało majątek. Pierwsze skonstruowane przez wynalazcę żarówki świeciły około 8 minut, a urządzenia świecące kilkadziesiąt godzin były owocem kolejnych, często nieudanych, prób. 

Żarówka Edisona we wnętrzach z XXI wieku? Przetestuj ją w naszym sklepie z lampami w Krakowie

Od tego czasu wiele się zmieniło. Technologiczny rozwój sprawił, że dziś korzystamy z żarówek, które są coraz bardziej wydajne i energooszczędne. Jednak duch dawnych czasów przetrwał i obecny jest we współczesnym designie. Styl i elegancja z okresu XIX wieku i rewolucji przemysłowej okazały się ponadczasowe. W nowoczesnych aranżacjach możemy znaleźć wiele nawiązań do tego okresu. Styl industrialny to rozwiązanie, na które często decydują się zwolennicy minimalizmu, prostoty oraz nowoczesności. Taka stylistyka swój początek wzięła właśnie w tamtym czasie. Styl industrialny bywa surowy, ale w innych wariantach może być też bardziej bogaty. To właśnie we wnętrzach o industrialnym charakterze swoje miejsce znajdzie tak zwana żarówka Edisona, która łączy w sobie nowoczesną technologię z ponadczasowym stylem epoki słynnego amerykańskiego wynalazcy.

Żarówki Edisona to bardzo funkcjonalne, a jednocześnie oryginalne źródło światła. Ich wygląd nawiązuje do projektu Thomasa Edisona. Żarówki tego typu mają duży gwint oraz widoczne żarniki, co nadaje im unikalny charakter. Nowoczesne żarówki przypominają projekt sprzed ponad wieku tylko pod względem wyglądu – współczesne modele są o wiele bardziej energooszczędne i skuteczne. Żarówki Edisona, poza tradycyjną konstrukcją, mogą mieć inne, ciekawe formy, na przykład butelki, kuli, płomyka lub świeczki. Przezroczyste szkło bywa zastąpione przez szkło barwione. 

Modele żarówek Edisona możesz zobaczyć w naszym sklepie z lampami w Krakowie przy ulicy Józefa Montwiłła-Mireckiego lub przejrzeć ofertę u zaprzyjaźnionego producenta firmy Eglo. Wszystkie produkty Eglo można zamówić w naszym sklepie.

Gdzie sprawdzą się żarówki Edisona?

  • Żarówka Edisona to element wyposażenia, który mimo swojej prostoty, przyciąga wzrok i może stanowić interesującą dekorację, która łączy w sobie funkcjonalność i dekoracyjny charakter. Dobrze wyglądają w domach i mieszkaniach, ale doskonale wpisują się też w utrzymane w loftowym klimacie wnętrza restauracji, kawiarni lub barów.
  • Tego rodzaju oświetlenie bardzo dobrze prezentuje się we wnętrzach industrialnych. Pasuje do pomieszczeń surowych, w których znajdziemy beton, cegłę, elementy miedziane, szkło oraz widoczne instalacje, a także do tych minimalistycznych, prostych, o ograniczonej palecie kolorów. Żarówki Edisona mogą stać się elementem aranżacji wnętrz urządzonych w stylu retro. Tworzą w nich wyjątkowy klimat.
  • Warto przypomnieć sobie, że stylistyka retro ma różne oblicza. To również wypełnione fantazyjnymi sprzętami i dodatkami wnętrza pop-art. Żarówki Edisona współgrają z kolorowymi plakatami czy wzorzystymi dywanami.

Akcesoria do żarówek Edisona – kable i klosze

Dzięki dużemu wyborowi modeli każdy miłośnik oryginalnego designu znajdzie żarówkę Edisona, która będzie pasowała do jego projektu. Tego rodzaju oświetlenie jest ponadczasowe, a jego prostota sprawia, że odnajdzie się w każdym wnętrzu, nie tylko industrialnym. 

  • Żarówki Edisona warto łączyć z długimi przewodami albo szklanymi kloszami – nie potrzebują bogatej oprawy, ponieważ same w sobie są dekoracyjne. Dlatego, zamiast ukrywać je za grubym abażurem, żarówki Edisona eksponujemy prostą oprawą. W duecie ze szkłem lub metalowym, ażurowym kloszem, stworzą nowoczesną dekorację, która jednocześnie będzie funkcjonalna – idealnie wpisując się w założenia minimalizmu. 
  • Widoczny żarnik to także sposób, aby wprowadzić do wnętrza przytulną atmosferę – żarówka Edisona nie musi kojarzyć się tylko z surowym, loftowym klimatem. Z reguły ich światło jest ciepłe, co służy budowaniu nastroju. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, aby żarówkę Edisona wykorzystać w salonie lub nad stołem jadalni, szczególnie jeśli cenimy sobie oryginalne dodatki. 
  • Żarówki Edisona można powiesić pojedynczo, ale bardzo efektownie wyglądają na podwójnym lub potrójnym zawieszeniu. Z jednej strony porządek i symetria, z drugiej kontrolowany chaos – w zależności od stylu aranżacji. 
  • Plątanina kabli, zakończonych żarówkami Edisona, to element wnętrza, który przyciąga wzrok i intryguje. Projekty stworzone z ukrytych w grubych sznurach przewodów lub drewnianych belek z owiniętymi wokół kablami, które zostały zestawione z żarówkami Edisona, stają się klasyką.

Czy żarówki Edisona „odnajdą” się w pomieszczeniach urządzonych tradycyjnie? 

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaskoczyć gości i wprowadzić do wnętrza i ten element. Zaplanowany i dobrze przemyślany kontrast wprowadzi do aranżacji powiew świeżości i pokaże, jak wiele może zmienić z pozoru błaha żarówka.