Moc i barwa oświetlenia zależy od kilku czynników, a nie tylko – jak mogłoby się wydawać – od jakości i parametrów żarówki. Na to, jak będzie wyglądać oświetlone wnętrze, wpływa także kolorystyka – między innymi ścian, mebli i podłóg, nasłonecznienie i układ pokoju. Warto pamiętać, że ciemne ściany “wchłaniają” światło, a jasne rozpraszają je. Ważna jest też barwa światła, która może spowodować, że wieczorem, przy pełnym oświetleniu w chłodnej barwie, nasz pokój wyda nam się…pomalowany na inny kolor.
Jaką moc żarówki wybrać do poszczególnych pomieszczeń?
Na to pytanie nie ma oczywiście jednoznacznej odpowiedzi – wszystko zależy bowiem od indywidualnych upodobań i oczekiwań. Można jednak stosować się do szacunkowych tabel, które pokazują, jaka powinna być moc żarówek w pomieszczeniach, by były bardzo mocno, mocno lub słabo (choć lepszym określeniem będzie “nastrojowo”) oświetlone.
I tak dla małych, 6-metrowych pokoi bardzo jasne światło zyskamy stosując 150 W żarówki, jasne – 105, a nastrojowe – 60. W przypadku dużych powierzchni (30 mkw) parametry te wyglądają następująco: bardzo jasne – 700, jasne – 490 i nastrojowe – 280 W.
Dane te obejmują jedynie oświetlenie podstawowe. Wnętrza można doświetlić innymi, dodatkowymi strumieniami światła, na przykład z lamp podłogowych czy kinkietów.
Obecnie stosujemy zamienne, dużo bardziej ekonomiczne żarówki ledowe, które często na opakowaniach mają wpisane “porównanie” do ich halogenowych odpowiedników. Szeroki wybór źródeł światła znajdziesz w tu naszym sklepie