Tel. +48 12 341 73 09,   biuro@luminis.pl   Lampy Kraków  Szynoprzewody Szkolenie
0

Brak produktów w koszyku

Suma: 0,00 zł

Jak dobrać moc żarówki do pomieszczenia?

Moc i barwa oświetlenia zależy od kilku czynników, a nie tylko - jak mogłoby się wydawać - od jakości i parametrów żarówki. Na to, jak będzie wyglądać oświetlone wnętrze, wpływa także kolorystyka - między innymi ścian, mebli i podłóg, nasłonecznienie i układ pokoju. Warto pamiętać, że ciemne ściany "wchłaniają" światło, a jasne rozpraszają je. Ważna jest też barwa światła, która może spowodować, że wieczorem, przy pełnym oświetleniu w chłodnej barwie, nasz pokój wyda nam się...pomalowany na inny kolor.

Jaką moc żarówki wybrać do poszczególnych pomieszczeń? Na to pytanie nie ma oczywiście jednoznacznej odpowiedzi - wszystko zależy bowiem od indywidualnych upodobań i oczekiwań. Można jednak stosować się do szacunkowych tabel, które okazują, jaka powinna być moc żarówek w pomieszczeniach, by były bardzo mocno, mocno lub słabo (choć lepszym określeniem będzie "nastrojowo") oświetlone. I tak dla małych, 6-metrowych pokoi bardzo jasne światło zyskamy stosując 150 W żarówki, jasne - 105, a nastrojowe - 60. W przypadku dużych powierzchni (30 mkw) parametry te wyglądają następująco: bardzo jasne - 700, jasne - 490 i nastrojowe - 280 W.

Dane te obejmują jedynie oświetlenie podstawowe. Wnętrza można doświetlić innymi, dodatkowymi strumieniami światła, na przykład z lamp podłogowych czy kinkietów.