Kino bez wychodzenia z domu? To doskonały pomysł! Sprzyjają temu jesienne wieczory i deszczowe popołudnia. I jak się okazuje, nie jest ono tak trudne do przygotowania. Domowe seanse mają wiele zalet (o których wspomnimy w dzisiejszym artykule). Jednak najważniejszą częścią dzisiejszego wpisu będzie omówienie tego, na czym znamy się najlepiej – oświetlenia. Jak zatem oświetlić pokój telewizyjny? Odpowiedź w poniższych akapitach.

Domowe kino – od czego zacząć?
No dobrze, powiedzmy sobie wprost – domowe kino to inwestycja, jednak dla prawdziwych fanów kinematografii nie będzie to żadną przeszkodą! W domowym seansie udział może wziąć cała rodzina, a przygotowane przekąski są dużo tańsze niż te z filmowego barku. Wybór filmów na płytach DVD lub w serwisach internetowych jest szeroki, więc jeśli bardziej niż na najnowszych hitach zależy nam na „doświadczeniu filmowym” i przyjemności ze spotkania z dziesiątą muzą, to pokój telewizyjny jest doskonałym rozwiązaniem. Docenią go także miłośnicy serialowych produkcji – te ulubione lepiej ogląda się przecież w specjalnie stworzonej do tego celu przestrzeni.
Jak oświetlić pokój telewizyjny?
Ekran, sprzęt, wygodne miejsce do siedzenia, kolekcja filmów i seriali to jeszcze nie wszystko, czego potrzebujemy do stworzenia idealnego pokoju telewizyjnego na domowe seanse. Jednym z istotnych „detali” (choć dla nas jest to prawie tak ważne, jak ważny jest dobry telewizor) jest oświetlenie wnętrza. W większości domów i mieszkań rolę pokoju telewizyjnego pełni salon. Pokój dzienny często spełnia wiele funkcji, dlatego jego oświetlenie trzeba dobrze przemyśleć. Głównym źródłem światła najczęściej jest wisząca lampa osadzona w centralnym punkcie pokoju. Warto jednak dobrać do niej dodatkowe oświetlenie, które pozwoli dostosować pokój dzienny do różnych zadań. Kinkiety, lampy stojące czy podłogowe będą praktycznym elementem wyposażenia. W pokoju, w którym oglądamy filmy i seriale, oświetlenie nie powinno być zbyt mocne, aby nie raziło w oczy i nie odbijało się od ekranu urządzenia. Kilka źródeł światła umożliwia regulowanie i dostosowanie go do własnych potrzeb.
Naturalne źródła światła
Najlepsze do oglądania telewizji jest światło dziennie – jeśli jest zbyt intensywne, okno można zasłonić roletą lub zasłoną. Po zmroku trzeba zapalić światło, żeby nie oglądać telewizji w ciemności. Dlaczego to takie ważne? Oświetlenie zmniejsza różnicę między ciemnym otoczeniem, a ekranem telewizora, który również jest źródłem światła. Taki kontrast jest męczący i niezdrowy dla oczu. W trakcie domowego seansu zadbajmy o delikatne oświetlenie, na przykład stojącą obok kanapy lampę, lampkę na komodzie lub kinkiet na ścianie w pobliżu telewizora. Mogą to być również różne podświetlane powierzchnie albo taśmy LED, które stworzą w pokoju telewizyjnym klimat kina studyjnego.
