Dom to przestrzeń o wielu funkcjach – miejsce pracy, ale też odpoczynku, spędzania czasu w gronie rodziny oraz spotkań ze znajomymi, pole do rozwijania zainteresowań i pasji, a także wykonywania domowych obowiązków. Bez względu na funkcję, jaką akurat w danym momencie pełni dom, chcemy czuć się w nim dobrze i komfortowo. Czas spędzony na wyborze materiałów wykończeniowych, mebli, sprzętów i dekoracji oraz projektowaniu przydatnych w codziennym życiu rozwiązań to inwestycja na lata. Kwestię rozmieszczenia gniazdek i włączników warto więc dokładnie przemyśleć. I to właśnie ostatniemu zagadnieniu poświęcimy dzisiejszy wpis.
Od początku – czyli kiedy rozpocząć projektowanie rozkładu gniazdek
Już w na etapie projektowania układu pomieszczeń warto pomyśleć o wstępnym rozkładzie gniazdek i włączników. Kolejny moment (wymagający już większej dokładności) to chwile tuż przed tynkowaniem, zakładaniem płytek, podłóg – wówczas warto już wiedzieć, w jakim miejscu będą stały urządzenia takie jak lodówka, zmywarka, pralka lub telewizor (aby umieścić gniazdka w optymalnym miejscu). Ustawienie szaf i kanap również ma znaczenie – ciężkie i duże sprzęty utrudniają dostęp do źródeł zasilania. Gniazdko potrzebne jest w łazience, do podłączenia suszarki do włosów, szczoteczki do zębów lub maszynki do golenia. Komfortowe używanie tych urządzeń będzie możliwe, jeśli gniazdka będą w okolicach lustra, na poziomie około 140 centymetrów nad podłogą. W kuchni oraz w pokoju z biurkiem dobrym wyjściem są gniazdka zainstalowane kilkanaście centymetrów nad blatem.
Czasy się zmieniają – rozkład włączników, a urządzenia elektroniczne
Trzeba także uwzględnić, że na co dzień korzystamy z dużej liczby przenośnych urządzeń elektronicznych, które często wymagają podłączenia do prądu. Większa liczba gniazdek sprawdzi się przede wszystkim w kuchni oraz w salonie. Dobrym pomysłem jest montaż co najmniej jednego gniazdka na każdej ścianie, w odległości około 2,5 metra od kolejnego/kolejnych.
Na etapie budowy powinniśmy mieć również przemyślaną koncepcję oświetlenia, szczególnie jeśli chcemy wykorzystać więcej niż jeden obwód (i obok centralnego źródła światła zamontować dodatkowe lampy). Zaleca się, aby włączniki światła w pomieszczeniu były montowane po stronie, po której umieszczona jest klamka do drzwi. Wyjątek stanowią łazienki oraz pomieszczenia gospodarcze – kotłownie i pralnie. W tych miejscach zgodnie z zasadami bezpieczeństwa, ze względu na wilgoć w pomieszczeniu, włączniki światła należy umieścić przed wejściem do pomieszczenia. Dla większego komfortu wiele osób decyduje się, aby gniazdko z włącznikiem w sypialni znajdowało się obok łóżka, nad stolikiem nocnym. Wysokość, na której znajdą się włączniki, trzeba dostosować do potrzeb domowników, i w zależności od tego umieszczamy je na wysokości od 90 do 140 centymetrów.