Opublikowano

W jaki sposób doświetlić poddasze naszego domu?

 

Jak oświetlić poddasze?

Poddasze to przestrzeń użytkowa trudna w aranżacji. Wynika to głównie ze skośnych ścian, często niewielkiego metrażu i braku dostępu światła naturalnego. W niektórych przypadkach źródłem światła są okna połaciowe, jednak nie zawsze są one dostępne lub wystarczające. Jakie zatem lampy wybrać, by odpowiednio doświetlić poddasze? 

Światło a funkcja poddasza

Doświetlając poddasze, należy wziąć pod uwagę to, jaką funkcję ma pełnić pomieszczenie. Inaczej oświetlimy bowiem biuro czy miejsce pracy, inaczej zaś sypialnię czy pokój dziecięcy. Pamiętajmy przy tym, że poza funkcją stricte użytkową, światło jest także dekoracją. Warto więc połączyć obie te cechy i w jednym rozwiązaniu uwzględnić i „dobrą żarówkę”, i design!

Nasza rada: lampy, których na co dzień używamy do oświetlenia wnętrz, skierowane na sufit z belkami pomogą stworzyć wyjątkowy klimat poddasza.

Jakie lampy zamontować na poddaszu?

Lampy sufitowe na poddaszu

Jeśli budowa pomieszczenia na to pozwala, na stropie można umieścić lampy sufitowe. Nie będą to jednak klasyczne, wiszące modele, których budowa mogłaby przytłoczyć ciasne wnętrze. W takich pomieszczeniach sprawdzają się lampy sufitowe w formie paneli lub regulowane oprawy z reflektorami, które można dostosować do własnych potrzeb. Oryginalnym pomysłem na oświetlenie poddasza jest lampa typu pająk. Ma nietypową konstrukcję, a jej ramiona są elastyczne i można zawiesić je tak, by dostosować je do wysokości pomieszczenia.

Lampy naścienne (kinkiety) na poddaszu

Na poddaszu świetnie sprawdzają się lampy naścienne (kinkiety). Nie zajmują przestrzeni na podłodze oraz można zamontować je na dowolnej wysokości, aby jak najlepiej wykorzystać dostępną przestrzeń. Kinkiety znajdą zastosowanie jako wsparcie głównego oświetlenia, mogą też pełnić funkcję lampki nocnej lub dodatkowego światła do pracy. Praktycznym wyborem będą lampy naścienne o konstrukcji reflektorów z opcją regulowania kierunku padania światła. Na poddaszu sprawdza się nowoczesne oświetlenie linkowe – jak wskazuje nazwa, reflektory zainstalowane są na linkach, nie potrzebują także dodatkowych wsporników. To nie tylko praktyczne źródło światła, ale również designerski element wyposażenia, który wygląda bardzo efektownie.

 

Lampy stojące na poddaszu

Lampy stojące sprawdzają się równie dobrze, co ich wymienione powyżej „koleżanki”, jednak zajmują cenną przestrzeń na podłodze. Ich mocną stroną jest natomiast możliwość przestawienia ich w dowolne miejsce, to znaczy, że jedna lampa może zapewnić światło do różnych celów. Zastępstwem lamp stojących mogą być też lampy stołowe lub biurkowe ustawione na stołach czy komodach.

Oświetlenie LED na poddaszu

Dobrym rozwiązaniem problemu oświetlenia poddasza będą lampy LED, które dają olbrzymie możliwości włączenia ich w aranżację wnętrza. Można zainstalować je na sufitach, w podłogach, przy meblach czy elementach dekoracyjnych. Skosy i strome stropy na poddaszach nie zawsze sprzyjają zamontowaniu tradycyjnych lamp (czasami jest to wręcz niemożliwe). Taśmy LED ułatwią korzystanie z trudno dostępnych i słabo oświetlonych miejsc. Na poddaszu trzeba mądrze zagospodarować wszelkie zakamarki – taśmy pomogą łatwiej zorientować się w zawartości ciemnych schowków. Ponadto jeśli podświetlimy nimi schody na poddasze, ułatwią poruszanie się (takie lampki nie powinny być jednak jedynym źródłem światła). Oświetlenie LED ma ważne zalety – jest energooszczędne, a więc przyjazne dla portfela i środowiska.

Bezpieczne oświetlenie na poddaszu — znajdziesz je w naszym sklepie z lampami niedaleko ul. Zakopiańskiej w Krakowie

Ważną kwestią dotyczącą światła na poddaszu jest to, czy zapewnia wystarczające bezpieczeństwo. Instalacja elektryczna w tej części budynku jest szczególnie narażona na czynniki atmosferyczne. Trzeba zwrócić uwagę, aby przewody nie miały kontaktu z izolacją, co mogłoby doprowadzić do zwarcia. Instalator powinien zapewnić przewodom właściwą ochronę (stosuje się na przykład specjalne osłonki z plastiku). Zamontowane bezpośrednio przy ociepleniu żarówki mogą doprowadzić do pożaru – z tego względu lampy lepiej montować na szynach.