Opublikowano

Jak dzięki oświetleniu powiększyć optycznie pomieszczenie?

Z oczywistych względów duże wnętrza dają nam znacznie wiele więcej możliwości aranżacyjnych, niż małe pomieszczenia. Na dużej powierzchni możemy umieścić więcej mebli lub dodatków (ewentualnie postawić na minimalizm), eksperymentować z kolorem, śmiało dobierać materiały. W przestronnych i dobrze urządzonych wnętrzach zwykle czujemy się lepiej i nie mamy poczucia przytłoczenia, które może towarzyszyć nam w niewielkich, przeładowanych pomieszczeniach.

Warto wiedzieć, że możemy w pewien sposób wpływać na to, jak odbieramy przestrzeń w danym wnętrzu. Możemy oczywiście fizycznie powiększyć metraż, na przykład usuwając ścianę działową, ale nie zawsze jest to możliwe – chociażby w kawalerkach, w których ściany działowe o pełnej wysokości są raczej rzadko spotykane.

Pamiętajmy jednak, że pomieszczenie możemy również powiększyć optycznie. Przede wszystkim należy postawić na jasne barwy, zaakcentowane gdzieniegdzie ciemnymi dodatkami, oraz sprzęty odbijające światło. W małych pomieszczeniach bardzo ważne jest naturalne oświetlenie, dlatego w tym przypadku egzamin zdadzą duże, odsłonięte okna, przysłonięte delikatną firanką.

Bardzo dużą rolę w budowaniu przestrzeni w pomieszczeniu pełni także sztuczne oświetlenie. Umiejętnie dobrane oraz rozmieszczone źródła światła pomagają w optyczny sposób powiększyć wnętrze. Wystarczy poznać i zastosować kilka prostych reguł, które pozwolą zmienić charakter pomieszczenia.

Światło w małych wnętrzach

Znaną zasadą optycznego powiększania wnętrza jest użycie luster oraz innych powierzchni odbijających światło. W połączeniu z lampami dadzą bardzo dobry efekt. Błyszczące części mogą znaleźć się także na elementach oświetlenia, co doda wnętrzu lekkości i nowoczesnego charakteru; tak urządzone pomieszczenia robią wrażenie większych niż w rzeczywistości. Poza tym lampy powinny mieć proste, minimalistyczne formy. Nie bez znaczenia jest również siła oświetlenia. Jasne i mocne światło sprawi, że pomieszczenie będzie wydawało się większe. Z kolei ciepłe i przytulne oświetlenie przyniesie odwrotny efekt.

Kolejna rada dotyczy wyboru idealnego modelu lampy do małego wnętrza. Polecane są stojące lampy o smukłej konstrukcji, o jasnym lub szklanym abażurze. Warto zrezygnować z ciężkich, ciemnych sprzętów oraz abażurów z grubych tkanin. Na suficie należy zawiesić lampę o strumieniu światła skierowanym ku górze. Ten układ sprawi, że małe wnętrze będzie wydawać się wyższe. Dobrym rozwiązaniem są w tym przypadku płaskie żyrandole.

Ciekawą propozycją są też niewielkie kinkiety, które nie zajmują cennego miejsca, a stanowią dodatkowe źródło światła. Przy okazji zawieszone blisko sufitu kinkiety sprawią, że pokój wizualnie wyda się wyższy.