Opublikowano

Jak wybrać odpowiednie kinkiety elewacyjne?

Dobre oświetlenie elewacyjne jest ważne o każdej porze roku. Jesienią i zimą, gdy na zewnątrz szybko robi się ciemno, a słońce wschodzi późno, pozwalają w bezpieczny sposób korzystać z otoczenia budynku wczesnym rankiem i po południu. W wiosennych i letnich miesiącach, kiedy dni stają się coraz dłuższe, oświetlenie zewnętrzne to sposób, aby lepiej wykorzystać przydomowy ogród i okolice.

Lampy zewnętrzne – co warto wiedzieć?

Oświetlenie zewnętrzne musi spełniać kilka warunków. Lampy, z których korzystamy na zewnątrz, powinny być wykonane z trwałego materiału, odpornego na czynniki atmosferyczne. Warto wybrać tworzywo wytrzymałe, które nie wymaga częstych renowacji. Należy zwrócić uwagę na zakres temperatur, w jakich ma działać lampa oraz odporność na wilgoć, pyły i ekspozycję na słońce danego modelu. Wybierając lampę zewnętrzną, trzeba uwzględnić też sposób zasilania. Oświetlenie zewnętrzne może pełnić różne funkcje – lampy mogą być przede wszystkim praktyczne albo, z drugiej strony, dekoracyjne, a także łączyć te zadania.

Kinkiety elewacyjne – charakterystyka

Wśród wielu dostępnych modeli znajdziemy lampy o różnej specyfikacji oraz różne typy, podobnie jak w przypadku oświetlenia wewnątrz budynku. Jedną z ciekawszych propozycji są kinkiety elewacyjne. Lampy elewacyjne to jeden z trendów w nowoczesnej architekturze. Ich najważniejszą funkcją jest podkreślenie i wyeksponowanie elementów elewacji. Lampy elewacyjne mogą wydobywać ze ściany najbardziej godne uwagi fragmenty budynku, mogą również być same w sobie efektowną dekoracją. Kinkiety elewacyjne łączą w sobie ozdobny charakter, ale przy okazji pełnią też rolę dodatkowego, zewnętrznego oświetlenia. Dobrze dobrane kinkiety budują klimat budynku. Świetnie prezentują się przy drzwiach wejściowych, na altankach i tarasach.

Jak wybrać pasujące?

Dobierając kinkiety elewacyjne, należy pamiętać o technicznych parametrach danego modelu. Sprawdźmy, z jakiego materiału została wykonana oprawa. Montaż kinkietów elewacyjnych nie jest zwykle bardzo skomplikowany, ale nie zapominajmy o podłączeniu przewodów instalacyjnych.

Najprzyjemniejszym punktem zakupów jest wybór ładnego, pasującego do projektu modelu. Możliwości jest wiele – od klasycznych, nawiązujących do starodawnego oświetlenia ulicznego opraw, przez minimalistyczne, nowoczesne lampy, aż po formy bardziej dekoracyjne. Kinkiety elewacyjne powinny zostać dobrane do stylu budynku. Atrakcyjny efekt uzyskamy, tworząc dopasowaną kompozycję z oświetlenia zewnętrznego z innymi elementami budynku i jego otoczenia, na przykład oknami lub ogrodzeniem. Wśród propozycji producentów znajdziemy także minimalistyczne rozwiązania – kinkiety elewacyjne o prostym designie sprawdzą się doskonale, gdy bardziej niż na oświetleniu otoczenia zależy nam na podkreśleniu najpiękniejszych detali na fasadzie.


 
Sprawdź przykładowe propozycje kinkietów elewacyjnych w naszym sklepie