Opublikowano

Jak wybrać lampę do pokoju młodzieżowego?

Urządzanie pokoju dla nastolatka to prawdziwe wyzwanie dla każdego rodzica. Młodzi ludzie potrzebują miejsca do pracy i relaksu, które będzie bardziej „dorosłe”. Własny pokój to dla nastolatka przestrzeń do rozwijania i prezentowania swoich zainteresowań. Zmiana z pokoju dziecięcego na młodzieżowy jest dla kilkunastolatka dużym krokiem naprzód. Wnętrze powinno być funkcjonalne i przystosowane do nauki, ale także nowoczesne, dynamiczne i pełne energii. Do pokoju młodzieżowego warto wprowadzić kolory oraz praktyczne i wygodne meble. Charakter wnętrza podkreślają starannie dobrane dodatki i dekoracje, a właściwe oświetlenie to „kropka nad i” w aranżacji.

Oświetlenie w pokoju młodzieżowym pełni kilka funkcji. Oświetla pomieszczenie, ale powinno także ułatwiać naukę. Światło tworzy atmosferę wnętrza, ale trzeba też zwrócić uwagę, aby było przyjazne i bezpieczne dla oczu młodego człowieka. Podstawą jest lampa sufitowa, która jest głównym źródłem światła. W zależności od wielkości pokoju, lampa główna może mieć jedno lub kilka źródeł światła. Długie, wiszące lampy nie są w tym przypadku dobrym rozwiązaniem. Młodzieżowy styl wnętrza pomogą zaznaczyć na przykład lampy o konstrukcji reflektorów lub żarówki na kablu. Do pokoju nastolatka świetnie będą pasować także lampy kolorowe, o oryginalnej konstrukcji. Światło, które daje lampa, powinno być jasne, zbliżone do naturalnego.

Nastolatek to również uczeń – dlatego niezbędnym wyposażeniem pokoju młodzieżowego jest lampka biurkowa (https://luminis.pl/lampy-wewnetrzne/wewnetrzne-biurkowe.html). Lampka do pracy musi mieć dostatecznie jasne źródło światła, aby nasz kilkunastolatek nie wysilał za bardzo swojego wzroku. Oświetlenie biurkowe może mieć barwę zimną, ponieważ taki typ światła sprzyja koncentracji i skupieniu. Tradycyjną lampkę na biurko z powodzeniem zastąpi na przykład model z wysięgnikiem – wprowadza do wnętrza nowoczesny, industrialny styl i jest praktyczny, ponieważ nastolatek może samodzielnie kontrolować kąt padania światła.

Oświetlenie pokoju młodzieżowego warto uzupełnić o dodatkowe źródła światła. Przy łóżku przyda się lampka nocna o delikatnym, ciepłym świetle, które nie będzie drażnić oczu. Na stoliku nocnym dobrze będą prezentować się lampki z abażurem, który rozproszy nieco światło. Ciekawym pomysłem jest wybranie abażura ozdobionego ornamentem, który sam w sobie jest dekoracją. Funkcję lampki nocnej może pełnić także kinkiet. Kinkiety to bardzo dobry pomysł na dodatkowe oświetlenie całego pokoju, ponieważ pozwalają doświetlić wszystkie strefy, a przy tym zajmują niewiele miejsca i nie będą przeszkadzały dynamicznemu i pełnemu energii nastolatkowi w codziennych aktywnościach.