Oświetlenie LED to ciekawe rozwiązanie z wielu powodów. Jest dobrą inwestycją, ponieważ jest bardziej ekonomiczne i wytrzymałe od tradycyjnych żarówek. Co istotne, światło LED jest doskonałym uzupełnieniem wielu aranżacji. Znaczenie może mieć również fakt, że w porównaniu do zwykłych żarówek, jest to bardziej ekologiczne źródło światła. Tego rodzaju lampy są dostępne w wielu modelach i rodzajach, więc z pewnością znajdziemy urządzenie, które spełni nasze potrzeby i oczekiwania. Jednak duży wybór, choć jest zaletą, może okazać się problemem dla osób, które nie mają doświadczenia w tego rodzaju zakupach. W jaki sposób podjąć decyzję? Oto kilka praktycznych wskazówek, które pozwolą dokonać najlepszego wyboru lampy LED.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze żarówki LED?
Pierwszym parametrem, którym na ogół kierujemy się przy wyborze żarówki, jest jej moc. W przypadku tradycyjnych modeli najbardziej miarodajne jest określenie mocy w watach – im wyższy ten parametr, tym silniejszego światła możemy się spodziewać. Jednak stosowanie tej miary w przypadku żarówek LED nie jest najlepszą metodą. Modele LED potrzebują mniej energii od tradycyjnych źródeł światła, więc w ich przypadku o wiele bardziej zasadne jest zwrócenie uwagi na wartość lumenów, która określa intensywność świecenia żarówki LED. Przykładowo, strumień światła na poziomie ok. 700 lm to odpowiednik zwykłej żarówki o mocy 60 W, z kolei wartość strumienia powyżej 1300 lm jest równoważnikiem żarówki o mocy 100 W. Z tymi parametrami powiązana jest efektywność świetlna (lm/W). Warto szukać modeli o jak najwyższej wartości efektywności, ponieważ to one pozwalają na mniejszy pobór energii i oszczędności.
Kolejną wartością, na którą warto zwrócić uwagę, jest współczynnik oddawania barw CRI. Parametr ten określa, w jakim stopniu odwzorowane są barwy przedmiotów w sztucznym świetle. Światło słoneczne ma najwyższy współczynnik o wartości 100 Ra, dlatego jest ono punktem odniesienia do innych źródeł oświetlenia. Należy szukać żarówek, u których ten parametr jest jak najwyższy, ponieważ w ten sposób uzyskamy bardziej naturalne i przyjazne dla użytkowników światło. Zgodnie z przepisami, żarówki w miejscach, które są użytkowane przez dłuższy czas w ciągu dnia, takich jak na przykład biura, urzędy i zakłady pracy, powinny być wyposażone w żarówki o minimalnym współczynniku oddawania barw na poziomie 80 Ra.
Z kolei barwa światła to parametr, który ma duże znaczenie dla atmosfery wnętrza oraz kwestii ergonomicznych. Jest ona określana w kelwinach. Poziom barwy poniżej 3300 K to relaksujące, przygaszone ciepłe światło. Parametry od 3300 do 5300 K oznaczają barwę neutralną, z kolei wartość powyżej 5300 K to światło zimne, które najlepiej oddaje naturalne warunki świetlne w ciągu dnia.