Rachunki za energię elektryczną stanowią dość sporą część domowego budżetu – i jest to zdecydowanie jeden z najważniejszych wydatków, bez którego trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie. W naszych domach działa wiele urządzeń, które wymagają dostarczenia prądu. Wśród nich są te niezbędne do życia, jak lodówka, ale również wszelkie inne sprzęty, które służą do pracy, rozrywki i ułatwiają nam życie. Rachunki za energię elektryczną po prostu trzeba płacić, mamy jednak realny wpływ na ich wysokość. Bez większych wyrzeczeń jesteśmy w stanie zmniejszyć opłaty za media. Są to zwykle proste czynności, które nie wymagają dużo wysiłku, ale przełożą się na oszczędności.
Najważniejsze sposoby na codzienne oszczędności
Po pierwsze warto sprawdzić ofertę dostawcy prądu i porównać ją z innymi możliwościami. Może okazać się, że korzystamy z usług danej firmy z przyzwyczajenia, gdy tymczasem u konkurencji możemy liczyć na lepszą stawkę. Rozwiązaniem okazuje się czasem zmiana taryfy energetycznej. Jest to najprostsza opcja, z której jednak korzysta niewiele osób.
Kiedy rozwiążemy tę kwestię, możemy skupić się na codziennych czynnościach. Zaleca się na przykład wymianę żarówek na bardziej energooszczędne źródła światła. Do tego pamiętajmy o czystych oknach i abażurach – nadmiar kurzu bardzo mocno utrudnia dostęp naturalnego światła do wnętrza. Dobrym pomysłem jest także pomalowanie ścian na jasno. Od takich powierzchni lepiej odbijają się promienie słoneczne, co z kolei umożliwia zmniejszenie liczby godzin, podczas których musimy korzystać ze sztucznego światła. Prostym sposobem na oszczędności są lampy z jasnymi abażurami, które nie tłumią światła.
Dalszych oszczędności szukajmy w łazience i kuchni. Do lodówki nie należy wkładać gorących potraw, ponieważ zwiększa to zużycie prądu przez to urządzenie, które i tak zużywa bardzo dużo energii. Z rozsądkiem trzeba podejść do podgrzewania wody. Do czajnika elektrycznego trzeba wlewać tylko potrzebną ilość. Podczas gotowania posiłku wodę potrzebną do garnka najoszczędniej jest podgrzać w czajniku, który potrzebuje mniej energii niż kuchenka elektryczna. Najbardziej opłacalne jest gotowanie na mniejszym ogniu.
Następnym krokiem do oszczędności jest pranie ubrań w pralce w niższej temperaturze, co też będzie z korzyścią dla ubrań – im wyższa temperatura, tym większe prawdopodobieństwo, że ubranie straci kolor lub w tkaninie pojawią się ubytki. Z kolei żelazko trzeba nagrzewać stopniowo i prasowanie zaczynać od tkanin, które potrzebują mniejszej temperatury.
Pewną ilość energii zaoszczędzimy przez odłączanie ładowarek, na przykład smartfonów lub laptopów, po zakończeniu ładowania. Akumulator pobiera energię również w czasie, gdy nie jest do niego podłączone żadne urządzenie. Warto także wyłączyć tryb czuwania w sprzętach, które go nie potrzebują. Proces oszczędzania możemy rozpocząć już na etapie zakupów, wybierając urządzenia z wysoką klasą energetyczną. Natomiast najprostszą rzecz, jaką możemy zrobić dla oszczędzania energii elektrycznej jest po prostu wyłączanie urządzeń oraz gaszenie światła, kiedy z nich nie korzystamy – wiele osób o tym zapomina.