Opublikowano

Jak zaprojektować oświetlenie oczka wodnego?

Woda ma na ludzi kojący wpływ – to dlatego tak lubimy odpoczywać na brzegu rzeki, jeziora lub morza. Jest jednym z podstawowych elementów przyrody – ważna i pożyteczna dla wszystkich stworzeń. Mały zbiornik w ogrodzie, czyli oczko wodne, jest nie tylko piękną dekoracją – ożywia otoczenie, przyciąga owady i zwierzęta. Widok wody pomaga się zrelaksować i ukoić nerwy. Oczko wodne jest więc atrakcyjnym elementem krajobrazu, który z pewnością pozwoli się ogrodowi wyróżnić.

Oczko z charakterem

Oczko wodne może mieć różny charakter. Zbiornik w ogrodzie w naturalnym stylu, o nieregularnym kształcie, z roślinnością rosnącą w nieco bardziej „dziki” sposób albo oczko wodne starannie zaplanowane i eleganckie – wybór zależy od stylistyki obranej podczas projektowania ogrodu. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że stworzenie i pielęgnacja ogrodowego zbiornika w każdym przypadku wymaga czasu i wysiłku.
Oczko wodne to nie tylko woda i rośliny. Miłośnicy takich rozwiązań lubią dodawać do oczek dekoracje – kamienne rzeźby, fontanny, mostki czy lampy. Oświetlenie oczka wodnego pełni ważną rolę, ponieważ tworzy wyjątkową oprawę i pozwala cieszyć się kojącym widokiem także w nocy. Trzeba mieć na uwadze również aspekt bezpieczeństwa. Dzięki oświetleniu oczko wodne wyróżnia się z otoczenia nawet po zmroku, co zmniejsza ryzyko wypadku.

Niezwykłe połączenie

Woda i światło to niezwykłe połączenie. Oświetlenie oczka wodnego trzeba zaplanować na etapie projektowania zbiornika, aby uzyskać jak najlepszy efekt. Montaż oświetlenia w istniejącym już zbiorniku jest możliwy, jednak to kosztowne przedsięwzięcie. Punkty światła umieszczamy z reguły przy elementach oczka, które są najbardziej widowiskowe. Światłem wyróżniamy szczególnie dorodne rośliny wodne, kaskady i fontanny, figury i kładki. Prostym sposobem na oświetlenie oczka wodnego są lampy umieszczone wokół zbiornika, jednak najbardziej atrakcyjne są punkty świetlne w wodzie – w takim przypadku bardzo ważna jest czystość i przejrzystość wody. Stojące lampy solarne będą wyraźną granicą między wodą a resztą ogrodu i pozwolą zmniejszyć koszty oświetlenia, niestety, nie spełnią swojego zadania w pochmurne dni, o czym warto pamiętać podczas planowania. Powodzeniem cieszą się też reflektory nadziemne, montowane blisko brzegu. Najciekawiej prezentują się modele ukryte w atrapach rzeźb. Mniej popularne, ale bardzo efektowne, są reflektory podziemne, które z kolei można umieścić na przykład na dnie oczka wodnego. Jeśli zależy nam na stworzeniu unikalnej dekoracji, warto wybrać lampy pływające – trudno o bardziej efektowną dekorację, niż obracająca się po powierzchni wody lampa o nietypowym kolorze światła.

Naucz się jak dobrze dobierać i projektować oświetlenie do ogrodu oraz do wnętrz.
Szkolenia, niesamowite wiadomości Light-Letter
Zapraszamy do naszej Akademii Oświetlenia:
https://akademiaoswietlenia.pl/