Opublikowano

Jaka lampa do kuchni będzie najpraktyczniejsza?

Kuchnia jest jednym z tych pomieszczeń, w których oświetlenie powinno być przede wszystkim funkcjonalne. Konieczność instalacji górnego oświetlenia jest w tym przypadku bezdyskusyjna, niestety, czasami jest ono niewystarczające. Dlatego warto wziąć pod uwagę inne formy dodatkowego oświetlenia potrzebnego do przeprowadzenia różnych prac kuchennych. W tym ujęciu dodatkowa lampa do kuchni może przyjąć postać kinkietu, lampy stołowej lub oświetlenia szafkowego. Przeznaczenie kinkietu jest oczywiste – skierowany w dół klosz może oświetlać stojące pod ścianą stół, zlew lub kuchenkę. Kuchenna lampa stołowa doskonale sprawdza się nie tylko w jadalniach, ale przede wszystkim w wyspach posiadających umywalkę, płyty grzewcze albo nawet zwykły blat.

Coraz bardziej popularnym rozwiązaniem jest kuchenne oświetlenie szafkowe. Przyjmuje ono dwa główne warianty. Pierwszy wariant polega na podwieszeniu pod szafkami taśm LED lub podłużnych świetlówek w celu oświetlenia znajdujących się poniżej blatów. Jest to rozwiązanie pozwalające na efektywną pracę na blatach – na przykład podczas krojenia warzyw czy przyprawiania potraw.

Druga forma kuchennego oświetlenia szafkowego to bardzo efektowne oświetlenie cokołów mebli. Stosuje się do tego celu zawyczaj taśmy LED. Jest to bardzo efektowne oświetlenie, umożliwiające korzystanie z kuchennych zasobów nocą, doskonałe wówczas, gdy zaświecenie górnego światła mogłoby kogoś obudzić. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w kuchni zastosować wszystkie wyżej wymienione elementy dodatkowego oświetlenia, nie jest to jednak częsta praktyka – najczęściej wystarczy jedno główne i jedno dodatkowe źródło światła.

Inne praktyczne lampy wisząca, plafony znajdziesz w naszej ofercie