Opublikowano

Jaką lampę z czujnikiem zmierzchu wybrać?

Popularnym rozwiązaniem we wnętrzach, ale też w ogrodach i wokół budynków, są lampy z czujnikiem ruchu i zmierzchu. Tego rodzaju lampy zwiększają bezpieczeństwo, ponieważ zapalają się w razie potrzeby, ale są także bardzo ekonomicznym rozwiązaniem. Dzięki lampom z czujnikiem ruchu światło nie musi być zapalone przez cały czas. To oszczędność w rachunkach i nieoceniony komfort użytkowania na co dzień.

Jak działa lampa z czujnikiem zmierzchu?

Producenci wykorzystują różne technologie czujników ruchu. Czujniki PIR, czyli czujniki podczerwieni, wykrywają zmiany temperatury w otoczeniu, co jest odczytywane jako ruch. Czujniki mikrofalowe działają z kolei na zasadzie radaru – wysyłają impulsy elektromagnetyczne, które odbijają się od obiektów. Czujniki dualne łączą w sobie zasady działania tych urządzeń, aby jak najbardziej ograniczyć błędy i niepotrzebne włączanie światła. Aby nie dochodziło do przypadkowych włączeń, czujniki ruchu w lampach mają możliwość regulacji czułości detektora. Połączenie czujników ruchu i zmierzchu w jednej lampie to rozwiązanie wręcz idealne pod względem komfortu i oszczędności.

Lampa zewnętrzna z czujnikiem ruchu i zmierzchu

Zewnętrzne czujniki ruchu często działają razem z czujnikami zmierzchu. To kolejne wygodne i praktyczne rozwiązanie, które zwiększa bezpieczeństwo korzystania z otoczenia wokół domu. Czujnik zmierzchu odpowiada za zapalenie światła po zmroku oraz jego wyłączenie, gdy promienie słońca są wystarczająco silne. Czujnik zmierzchu wyposażony jest w fotorezystor, czyli moduł do analizowania natężenia światła. W momencie, gdy detektor wykryje niską wartość, przełącznik uruchamia przepływ energii, która przez układ sterujący włącza oświetlenie. W ciągu dnia, kiedy czujnik wykrywa wysokie natężenie światła, przepływ energii do układu sterującego zostaje odcięty.

Lampa ogrodowa z czujnikiem zmierzchu – gdzie ją postawić?

Kluczem do optymalnego działania czujnika zmierzchu i spełniania oczekiwanych funkcji jest jego lokalizacja. Lampa (np. reflektor) z czujnikiem ruchu i zmierzchu powinna być zamontowana w odsłoniętym miejscu, ponieważ wszelkie osłony zakłócają pracę czujnika – zmniejszają poprawność analizy natężenia światła. Czujniki zmierzchu często montuje się na przykład nad drzwiami wejściowymi do domów, przy podjazdach do garażu, na tarasach lub w prywatnych ogrodach, choć stosowane są też w przestrzeniach publicznych. Czujnik zmierzchu można potraktować jako dodatkową ochronę przeciwwłamaniową – zapalające się światło daje wrażenie, że w budynku lub okolicy ktoś jest. Lampy zmierzchowe mają zastosowanie także w pomieszczeniach – na przykład w ciemnej piwnicy, spiżarni lub korytarzu.

Lampa LED z czujnikiem ruchu i zmierzchu – częsty wybór naszych klientów

Szczególnie popularnym produktem są lampy zewnętrzne LED. Czujniki ruchu i zmierzchu mogą być w nich sterowane czasowo, czyli to użytkownik decyduje, w jakich godzinach będzie działać oświetlenie. Tak zwane inteligentne czujniki zmierzchu mogą być kontrolowane z poziomu innych urządzeń, na przykład przez aplikację w telefonie.

Kinkiet zewnętrzny z czujnikiem zmierzchu – dlaczego warto go wybrać?

Model lampy, który dobrze „współpracuje” z czujnikiem zmierzchu, to kinkiet. Takie oprawy są montowane na elewacji, nie zajmują więc przestrzeni, ale skutecznie oświetlają otoczenie. Lampy elewacyjne z czujnikiem ruchu mają różne formy, od kształtu tradycyjnych latarni, po industrialne reflektory lub minimalistyczne, nowoczesne projekty. Dodatkowo kinkiety, poza funkcją praktyczną, w efektowny sposób mogą podkreślać elementy fasady budynku, które chcemy zaprezentować.

Lampa sufitowa z czujnikiem ruchu i zmierzchu

Ten rodzaj oświetlenia sprawdzi się tak w środku, jak i na zewnątrz. Do wnętrz polecamy szczególnie plafony – proste w designie, funkcjonalne i pasujące do wszystkiego. Klienci wybierający modele z czujnikiem ruchu i zmierzchu decydują się przede wszystkim na ich montaż w ciągach komunikacyjnych: wiatrołapach, przedpokojach, klatkach schodowych. Z kolei, jeśli chodzi o zalety lampy sufitowych zewnętrznych, nie zajmują one miejsca, które możemy wykorzystać inaczej. Działają nie tylko dla naszej wygody, ale i bezpieczeństwa, włączając się zawsze w odpowiednim momencie i wyłączając, gdy nie są już potrzebne.

Naświetlacze z czujnikiem ruchu i zmierzchu

W ofercie Luminis można znaleźć również naświetlacze LED z czujnikiem ruchu i zmierzchu, wyjątkowo praktyczne formy oświetlenia, tak wewnątrz, jak i na zewnątrz. Czujniki zmierzchu są też przygotowane na sytuacje, gdy zmiany w wartości natężenia światła są przypadkowe lub przejściowe – wyposażone są w specjalne sensory, których zadaniem jest trafne odczytanie takich sygnałów. Ważne jest dostosowanie urządzeń do zmiennych warunków atmosferycznych. Trzeba upewnić się, czy oświetlenie zewnętrzne z czujnikiem ruchu i zmierzchu jest prawidłowo zabezpieczone przed działaniem promieni słonecznych lub opadów. Warunki zewnętrzne nie powinny mieć wpływu na skuteczne działanie czujnika.

Lampa solarna z czujnikiem ruchu i zmierzchu

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby lampa na czujnik zmierzchu była zasilana słońcem. Takie połączenie baterii słonecznej oraz czujników ruchu i zmierzchu to czysta oszczędność w rachunkach za prąd. Trudno o bardziej ekologiczne rozwiązanie. Jej montaż w ogrodzie, na tarasie lub balkonie to pomysł na stylowe i funkcjonalne oświetlenie. Docenią je zarówno domownicy, korzystający z tych przestrzeni na co dzień, jak i goście zgromadzeni letnim wieczorem wokół grilla czy stołu z przekąskami. Warto dodać, że lampa solarna LED z czujnikiem ruchu i zmierzchu (np. reflektor solarny LED) działa przez cały rok, również zimą, choć czas naładowania jej promieniami słonecznymi jest wówczas krótszy.

Lampa nad garaż z czujnikiem ruchu i zmierzchu

Zewnętrzne oświetlenie garażowe wprost domaga się zastosowania czujnika zmierzchu. To bardzo komfortowe rozwiązanie, gdy wracając po zmroku do domu, chcemy zaparkować samochód bez konieczności wysiadania z niego. Zbliżając się do bramy garażowej, uruchomimy lampę zmierzchową, która dodatkowo – obok świateł naszego auta – oświetli podjazd. Czujnik zmierzchu do lampy montowanej nad garażem docenią także ci, którzy wieczory lubią spędzać w przydomowym warsztacie, majsterkując lub wykonując drobne naprawy.

Czujniki zmierzchu – parametry techniczne

Ważną cechą techniczną czujników zmierzchu jest wartość obsługiwanego przez nie zasilania. Standardem jest zasilanie o wartości 230V, które jest najchętniej stosowane w przydomowych ogrodach oraz otoczeniu budynku. Jeśli jest taka potrzeba, znaleźć można też urządzenia pod inne wartości. Kolejny istotny parametr to temperatura. Czujnik zmierzchu stosowany na zewnątrz powinien być przystosowany do szerokiego zakresu temperatur. Jako narażony na działanie wilgoci taki detektor powinien mieć stopień ochrony przed wilgocią o wartości co najmniej IP65.