Opublikowano

Jakie wybrać praktyczne i piękne lampy do ogrodu?

Nowoczesne, designarskie, stylizowane na zabytkowe, klasyczne – lampy do ogrodu mogą przyprawić o zawrót głowy. Tym bardziej, że oświetlenie jest niemal tak samo ważne, jak rośliny i mała architektura ogrodowa. Jak się zatem odnaleźć w przebogatej ofercie? Podpowiadamy!

Przed zakupem musimy jasno sprecyzować, czego oczekujemy od oświetlenia. Czy ma spełniać jedynie funkcję dekoracyjną – tworzyć klimat i nastrój? A może chodzi o wyeksponowanie sadzawki albo skalniaka? Albo dokładne oświetlenie określonej części ogrodu, na przykład traktów czy wejść?
Tutaj musisz się zastanowić nad miejscem danej lampy i jaką ma spełniać funkcję. Lampy do ogrodu mają czasem różny kąt świecenia, mogą mieć różne barwy światła i różne doszczelnienie. Inną lampę zamontujemy do podświetlenia krzewów inną do oświetlenia drogi, a jeszcze inna w miejscu gdzie może być czasowo pod wodą.

Tak jak powyżej pisałem najważniejsza jest oczywiście funkcjonalność – strumień światła musi być tak umiejscowiony, by pomagał mieszkańcom w odnalezieniu drogi/zamka w drzwiach/klamki. Najwygodniej będzie, gdy lampy będą miały czujnik ruchu i zmierzchu aktywujący lampę w odpowiednich momentach.

Przed pójściem do sklepu warto zrobić szkic i uwzględnić w nim rodzaj i wielkość lamp oraz wszystkie już istniejące elementy ogrodu, jak ławki czy duże donice, które będą pochłaniać, bądź rozpraszać światło. Aby wyobrazić sobie, jak w określonym miejscu będzie wyglądało światło, można poświecić latarką lub innym przenośnym urządzeniem. Pamiętajmy jednak, że nasze wyobrażenia mogą rozminąć się z rzeczywistością, gdy już lampę na miejsce wstawimy – na ostateczny wygląd i klimat ogrodu ma wpływ wiele czynników, na przykład pora roku czy warunki atmosferyczne.

Ok jeżeli już mamy plan i wiemy jak wygląda nasz ogród, które miejsca chcemy doświetlić. To dobrze skonsultować jeszcze ten pomysł ze specjalistą, osoba która pomoże nam skorygować projekt. Taka pomoc pozwala uniknąć strat bądź problemów, które mogą nastąpić po zamontowaniu oświetlenia (np. zła szczelność lampy, nieodpowiednia moc itp).

Jeżeli interesuje cię projektowanie oświetlenia, szkolenia i ciekawostki związane z lampami zapraszam do na stronę Akademii oświetlenia Luminis. Wejdź na poniższą stronę i zapisz się na Light-Letter:
https://akademiaoswietlenia.pl/