Opublikowano

Jakie lampy kupić na balkon, by było nie tylko pięknie?

Balkon to, szczególnie dla mieszkańców bloków i miast, namiastka własnego ogrodu. Nawet taras o niewielkiej powierzchni można w ciekawy sposób zagospodarować i ozdobić. Ładnie i praktycznie urządzony balkon to świetne miejsce do wypoczynku, a także spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Na balkonie mogą znaleźć się ozdobne rośliny, mała hodowla ziół i warzyw, grill elektryczny, hamak, jadalnia na świeżym powietrzu lub kącik zabaw dla dzieci – to zależy od wielkości tarasu, ale także potrzeb i wyobraźni właścicieli. Dobrym pomysłem jest uzupełnienie aranżacji balkonu o oświetlenie.

Oświetlenie na balkonie

Lampy na balkonie mogą pełnić funkcje praktyczne i dekoracyjne – warto połączyć te dwa typy oświetlenia. Zanim jednak wybierzemy dany model, zwróćmy uwagę na wartość IP lampy. IP to parametr, który opisuje stopień ochrony przed ciałami stałymi oraz wilgocią. Zalecany minimalny poziom IP dla lamp zamontowanych na osłoniętym balkonie to IP23. Na pozostałych tarasach i balkonach, położonych bezpośrednio przy domu i częściowo osłoniętych specjaliści rekomendują wybór lamp o wartości co najmniej IP44.

Kolejna ważna kwestia techniczna to materiał, z którego wykonana jest oprawa. Lampy balkonowe powinny być zrobione z materiału wytrzymałego oraz odpornego na działanie warunków atmosferycznych. Dobrym wyborem są lampy żeliwne, aluminiowe lub stalowe.

Na balkonie sprawdzą się różne rodzaje lamp – wiszące, stojące, kinkiety lub łańcuchy świetlne. Kinkiety szczególnie docenią właściciele małych balkonów. Oprawy montowane na ścianie zajmują niewiele miejsca, a przy okazji tworzą na balkonie wyjątkowy klimat. Kinkiety pasują do nowoczesnych i klasycznych aranżacji. Kinkiety w kształcie ulicznych latarenek pozwolą podkreślić przytulny charakter przestrzeni balkonowej.

Na dużym balkonie przyda się duża lampa, dopasowana do stylu tarasu – trzeba jednak zwrócić uwagę, aby wybrany model był stabilny. Lampy zawieszone na długim łańcuchu lub lince mogą uszkodzić ściany lub okna – należy wieszać je w oddaleniu od innych elementów. Wisząca oprawa na pewno będzie dobrym pomysłem na balkonach, które pełnią funkcję miejsca spotkań i jadalni. Lampa zawieszona nad stołem pozwoli korzystać z balkonu także po zmroku.

Co zrobić, jeśli nie mamy możliwości zawieszenia tradycyjnych elektrycznych lamp? W takiej sytuacji warto postawić na lampy solarne, które energię do działania pobierają z promieni słonecznych. Lampy solarne mogą mieć różne kształty, na przykład dekoracyjnych kul lub niewielkich latarenek, które można umieścić w doniczkach. Kameralną, ciepłą atmosferę na balkonie podkreślają łańcuchy świetlne. Piękny efekt dają tak zwane „cotton balls” oraz girlandy.

Wybierz coś dla siebie, przeglądając asortyment lamp zewnętrznych w sklepie Luminis – https://luminis.pl/zewnetrzne.html.