Kuchnia jest szczególnym miejscem w domu. Oświetlenie w tym wnętrzu powinno pasować do wystroju, a także musi spełniać inne funkcje. W kuchni często jemy posiłki, ale jest to również przestrzeń pracy. Oświetlenie ma umożliwić wygodne i bezpieczne korzystanie z kuchni. Podstawą jest główna lampa, ale w kuchennym wnętrzu trzeba koniecznie zadbać o dodatkowe źródła światła, na przykład lampy wiszące nad blatami. W niektórych kuchniach potrzebne będzie wewnętrzne oświetlenie szafek, a w dużych pomieszczeniach dobrze jest zamontować kinkiety.
Lampy wiszące do zadań specjalnych
Oświetlenie główne nie powinno być bardzo mocne – lepiej zdecydować się na światło rozproszone. Ciekawym rozwiązaniem są lampy z możliwością regulowania kąta padania, takie jak reflektory, co ułatwi gotowanie i inne kuchenne zadania. Z kolei światło skierowane na powierzchnie robocze może być mocniejsze. Dobór odpowiedniej mocy wpływa na komfort i bezpieczeństwo prac domowych, a także nie męczy oczu, dzięki czemu przebywanie w kuchni jest przyjemniejsze.
Lampy wiszące do kuchni
Funkcję głównego oświetlenia bardzo często spełnia lampa wisząca. Wybierając odpowiedni model, trzeba zwrócić uwagę na aspekty praktyczne, bo to właśnie tego oświetlenia będziemy używać w kuchni najczęściej – dobrym wyborem jest wyposażenie lampy w energooszczędne diody lub świetlówki. Wielkość lampy powinna być dostosowana do wielkości pomieszczenia. Zbyt duża oprawa przytłoczy małą kuchnię, a zbyt mała nie będzie widoczna i „utonie” w otoczeniu innych elementów. W kuchni dobrze prezentują się klasyczne i bardziej nowoczesne modele. Lampy w tradycyjnym stylu to propozycja dla zwolenników klasycznego klimatu. Designerskie oprawy pasują do współczesnych wnętrz, ale ciekawie wyglądają również w tradycyjnych wnętrzach. Przytulny charakter kuchni podkreślą lampy w skandynawskim stylu. Oprawy industrialne to koncepcja dla odważnych.
Oświetlenie stołu i lampy wiszące
Bardzo często kuchnia połączona jest z jadalnią. Stół jadalny także wymaga odpowiedniego oświetlenia, które dobrze jest umieścić nad powierzchnią blatu. Właściwie wybrane światło pomoże oddzielić część jadalną od strefy kuchennej i pozwoli stworzyć przyjemną, rodzinną atmosferę. Taki efekt uzyskamy, stosując źródła światła o mniejszej mocy. W części jadalnej stosuje się zwykle lampy kloszowe, które nie rzucają intensywnego światła, ale pozwalają na subtelne oświetlenie stołu i podkreślenie urody kuchennej zastawy.
Czego unikać podczas wybierania lampy wiszącej do kuchni?
Lepiej zrezygnować z modeli wyposażonych w abażur z tkaniny- tłuste opary i zapachy będą łatwo wnikać w materiał, który szybciej będzie się brudził, a osiadający dodatkowo kurz spowoduje trudności w czyszczeniu tego typu lamp. Nie poleca się również kolorowych opraw. Mogą one zmieniać kolor jedzenia, co nie wpływa dobrze na apetyt.
Kolekcję lamp wiszących zgromadziliśmy dla Was pod adresem: https://luminis.pl/lampy-wewnetrzne/wewnetrzne-wiszace.html. Zapraszamy na zakupy!
Zapisz się na Light-Letter, wyjątkowy newsleter
- Najnowsze wiadomości oświetleniowe
- Inspiracje
- wydarzenia: szkolenia, targi, warsztaty
- Tricki i wiedza o świetle w pigułce