Opublikowano

Jakie oświetlenie nadaje się do pokoju niemowlaka?

Pojawienie się w domu nowego członka rodziny to wielka radość, która wiąże się także z obowiązkami. Niemowlak wymaga specjalnej opieki i dużej ilości czasu. Ważne jest przygotowanie odpowiedniego miejsca dla dziecka. Jak przygotować przyjemny kącik dla nowego domownika? Jakie oświetlenie wybrać?

oświetlenie, lampy kraków, pokój niemowlaka

Oświetlenie w pokoju małego dziecka — odwiedź sklep z lampami wiszącymi!

Najlepiej, aby był to osobny pokój, przystosowany do potrzeb niemowlaka. Stonowana kolorystyka, bezpieczne łóżeczko, poręczny przewijak i wygodny fotel dla opiekuna to niezbędne wyposażenie. Nie możemy pominąć kwestii oświetlenia – trzeba zadbać, aby było ono praktyczne dla rodziców, a przy tym przyjazne dla maluszka. Dobrze dobrane oświetlenie tworzy przyjemny klimat i sprawia, że wnętrze staje się bezpieczną przystanią dla nowego mieszkańca domu. Liczy się zarówno rodzaj lamp, barwa światła, jak i właściwe rozmieszczenie punktów świetlnych.

Dlaczego odpowiednie światło w pokoju dziecka jest ważne?

Światło towarzyszy nam od pierwszych minut życia. Dzieci na początku nie widzą bardzo dobrze, jednak wyczuwają światło. Ostre, nagle zapalone światło nie jest dla małego człowieka przyjemne i może wywołać u maluszka rozdrażnienie i płacz, a nawet uszkodzić oczy. Żarówki zainstalowane w pokoju niemowlaka nie powinny więc mieć zbyt dużej mocy. Najlepiej sprawdzą się te, które dają łagodniejsze światło (nie podrażni oczu dziecka). Zadbajmy też o to, aby ograniczyć dostęp silnych promieni słonecznych, na przykład zakładając rolety lub żaluzje, które pozwalają regulować ilość naturalnego światła.  Pamiętajmy, że zbyt duża ilość gwałtownych bodźców jest dla rozwijającego się układu nerwowego malucha trudna do zniesienia. Zdecydowanie lepsze warunki do rozwoju dziecko ma w półmroku, który nie podrażni delikatnych oczu.

Lampka nocna w pokoju dziecka

W pokoju małego dziecka nie powinno zabraknąć lampki nocnej, która ułatwi karmienie lub przewijanie malucha. Lampka z małą żarówką nie daje intensywnego światła, więc nie będzie przeszkadzać niemowlakowi. Potrzebne jest także główne źródło oświetlenia. W pierwszych miesiącach życia dziecka lepiej zrezygnować z mocnego, intensywnego oświetlenia centralnego. Niemowlak większość czasu spędza na plecach, dlatego ostre światło sufitowe nie jest dobrym pomysłem. Lepszym źródłem światła będą lampy stojące lub kinkiety wyposażone w abażury, które złagodzą mocny blask. Dobrze sprawdzi się lampka LED z ciepłym i delikatnym światłem. Aby uniknąć błysku, który mógłby wyprowadzić maluszka z równowagi, najlepiej w pierwszej kolejności zapalić mniejszą lampkę nocną, a dopiero potem główną lampę. Jednym ze sposobów na stworzenie bezpiecznych warunków dla noworodka może być montaż ściemniaczy.

  • W dziecinnym pokoju może znaleźć się lampka w kształcie zwierzątek, chmurek, gwiazdek i kwiatków. Kolorowe modele to sympatyczny akcent – nie dają mocnego światła, tworzą raczej przyjemną poświatę.
  • Praktycznym rozwiązaniem w pokoju niemowlaka są kinkiety – taki model lamp pozwala rozproszyć światło. Bez problemu znajdziemy piękne i praktyczne oświetlenie, dostosowane do klimatu dziecięcego pokoju, jak na przykład seria dekoracyjnych, plastikowych lamp Milagro, wyposażonych w diody LED, dostępnych w różnych wzorach i kolorach – różowy flaming, sowa lub motyl, biały księżyc lub zając.
  • Wiele uroku mają też  lampy LED Milagro. Wyjątkowe lampy z serii ZOO to efektowna dekoracja, która będzie towarzyszyć maluchowi przez kolejne etapy życia. Mają formę kolorowych naklejek w kształcie zwierząt – żyrafy, małpki, misia, ślimaczka i sowy. Częścią zestawu jest zasilana bateriami okrągła lampka, którą nieco starsze dzieci będą mogły samodzielnie włączyć i wyłączyć dzięki włącznikowi dotykowemu, a nawet mogą towarzyszyć dziecku w przemieszczaniu się po zmierzchu po domu.
  • Prawdziwie magiczny klimat we wnętrzu stworzy Lampa Baloons, czyli duża naklejka w pastelowych barwach z okrągłym, wkomponowanym w pęk różowych balonów kinkietem.

Jakie oświetlenie i barwa światła będzie najbardziej odpowiednia w pokoju małego dziecka? 

Optymalna wartość to przedział między 2700 a 2900 K, czyli światło o ciepłej barwie.  Praktyczna wskazówka: jeśli mamy taką możliwość, świetnym rozwiązaniem będzie zaprojektowanie instalacji świetlnej na niezależnych obwodach. Dzięki temu opiekunowie mogą włączyć światła odpowiednie do danej sytuacji. Światło w pokoju maluszka nie powinno świecić się bez potrzeby, dlatego przed wyjściem zaleca się je wyłączyć.

Co zrobić, gdy maluszek dzieli pokój z rodzicami? Z pewnością należy zadbać, aby wszelkie źródła mocniejszego światła nie były umieszczone w pobliżu łóżeczka. Lepszym wyborem będzie lampa stojąca dająca ciepłe, delikatne światło, natomiast źródło głównego oświetlenia można wyposażyć w klosz, który złagodzi jego działanie. Potrzeby malucha i gust rodziców mogą pogodzić na przykład oprawy Aluvia Umage lub lampy z linii Eos, stworzone z gęsich piór, dzięki którym sypialnia zyskuje ciepły, przytulny charakter. Koloru wnętrzu doda lampa wisząca Majorka Lysne, która świetnie pasuje zarówno do dziecięcego pokoju, jak i nowoczesnej sypialni.

oświetlenie

Lampka dziecięca MILAGRO ZOO

Zapisz się do Light-Letter – wyjątkowego newslettera