Opublikowano

Jakie wybrać oświetlenie na strych dla podkreślenia klimatu?

Aranżacja strychu to duże wyzwanie. Wnętrza na poddaszu mają swój wyjątkowy klimat, ale charakterystyczne skosy są także przeszkodą podczas remontu i urządzania pomieszczeń. Skosy w dużym stopniu ograniczają dostępną przestrzeń oraz możliwości jej wykorzystania. Wnętrza na strychu często wymagają rozwiązań „szytych” na miarę, na przykład zamówienia mebli na wymiar, dzięki którym każdy centymetr powierzchni zostanie dobrze zagospodarowany. W takim wnętrzu trzeba dobrze przemyśleć oświetlenie na strych.

Problematyczną kwestią jest także zapewnienie na strychu odpowiedniej ilości światła. Z jednej strony pomieszczenia można wyposażyć w okna połaciowe, zamontowane na dachu, dzięki którym przestrzeń będzie dobrze doświetlona i wyda się bardziej przestronna. Z drugiej strony na strychu znajdują się zakamarki, do których światło dzienne nie dociera. Takie pozbawione światła przestrzenie tracą swoją użyteczność. Trzeba także wziąć pod uwagę, że jesienią, zimą, po zmroku i w pochmurne dni o odpowiednią ilość światła musimy zadbać sami. Projekt wnętrza na strychu powinien szczególny nacisk położyć na rozmieszczenie naturalnych i sztucznych źródeł światła. Dobrze dobrane oświetlenie poprawi funkcjonalność pomieszczeń, podniesie bezpieczeństwo oraz podkreśli jego atmosferę. Nie jest to proste zadanie, ze względu na nietypową budowę poddasza, jednak są na to sposoby.

Okna – naturalne źródło światła na strychu

W każdym pomieszczeniu warto zadbać przede wszystkim o naturalne źródła światła, czyli okna. Ze względu na nietypową konstrukcję, dobranie okien na strych wymaga dokładnego przemyślenia. Możemy zamontować na przykład okna uchylno-klapowe. Dostarczają sporo naturalnego światła, a dzięki ich konstrukcji mieszkańcy nie muszą martwić się, że uderzą głową o ramę. Okna obrotowe można obracać nawet o 180 stopni, dzięki czemu są łatwe w czyszczeniu.

Ciekawym rozwiązaniem są świetliki, czyli okna nieotwieralne. Pomogą doświetlić pomieszczenie, ale trzeba pamiętać, że nie do końca są dobrym pomysłem we wnętrzach, które potrzebują wietrzenia. Z drugiej strony, świetliki mogą mieć różne kształty, więc nie tylko dostarczają światło, ale można potraktować je jako dekorację i dopełnienie aranżacji. Innym oryginalnym sposobem na okna na strychu są wyłazy, które umożliwiają wyjście na dach – na przykład dla skontrolowania kwestii technicznych.

Na strychu znajdzie się miejsce także na „tradycyjne” okna. Potrzebna jest lukarna, czyli dobudówka do strychu. Okna tego typu mają ważną zaletę – można zostawić je otwarte i nie martwić się o zalanie, co bywa dużym problemem przy oknach zamontowanych na dachu. Szczególnym typem lukarny jest tak zwane wole oko, które ma łagodną linię i nadaje budynkowi eleganckiego charakteru.

Oświetlenie pomieszczeń na strychu – różne możliwości

Zawieszenie lamp sufitowych, które z reguły pełnią funkcję głównego źródła oświetlenia w pomieszczeniu, w niektórych przypadkach może okazać się utrudnione – często wnętrza na strychu są po prostu zbyt niskie na wiszący żyrandol. Warto wtedy pomyśleć o innych źródłach światła, takich jak lampki nocne oraz lampy do pracy, które ustawimy na stoliku nocnym oraz biurku. Innym pomysłem na oświetlenie mansardy są lampy stojące. Mogą one pełnić różne funkcje, a ich zaletą jest mobilność – lampa stojąca znajdzie zastosowanie jako oświetlenie do pracy lub lampka nocna, w zależności od potrzeby i dostępności źródła prądu. Lampki nocne nie muszą znajdować się tylko przy łóżku, a lampy biurowe – w biurze. Warto pomyśleć o kreatywnym tworzeniu przestrzeni i małe mobilne lampki ustawić na komodzie lub stole. Duża lampa stojąca to również wyjątkowy uniwersalny wybór. W ciągu dnia posłuży jako oświetlenie do pracy, po południu oświetli stół, przy którym spędzamy czas z bliskimi, w wolnym czasie może pełnić rolę lampki do czytania, a wieczorem, przysunięta do łóżka, znakomicie zastąpi tradycyjną lampkę nocną. Możliwości wykorzystania „mobilnych” lamp na strychu są ograniczone wyłącznie przez dostęp do źródeł zasilania.

 • 60,00 

 • Produkt w promocji
  Original price was: 2,50 zł.Current price is: 1,00 zł.

 • 24,90 

 • 130,00 144,00 

 • 509,00 940,00 

 • 258,00 330,00 

 • 64,00 94,00 

 • 708,00 

 • 552,00 610,00 

Kinkiety na strychu? Rozwiązanie idealne!

Niestety, stołowe i stojące lampy zabierają przestrzeń, która jest tak cenna podczas urządzania strychu. Takie lampy sprawdzą się w pomieszczeniach o dużej powierzchni. Tam, gdzie liczy się każdy centymetr, alternatywą mogą być kinkiety zawieszone na ścianie, które pozwalają na oszczędność miejsca. Najlepiej zdecydować się na modele o nowoczesnej, lekkiej konstrukcji, które nie będą zagracać przestrzeni. Kinkiety pasują do każdego typu wnętrza – można zamontować je w salonie, kuchni oraz sypialni, także nad łóżkiem, w roli lampki nocnej. Kinkiety są praktycznym źródłem światła, a przy tym budują przytulną atmosferę we wnętrzu. Dodatkowo, kinkiet potrafi pięknie podkreślić te elementy wyposażenia, które chcemy szczególnie wyróżnić – podkreśli piękno ulubionych obrazów i roślin albo wyeksponuje cenną zawartość witryny i regału. Praktycznym wyborem są kinkiety z możliwością regulacji, w których strumień światła można kierować w dowolnym kierunku. Dzięki temu, choć nie są mobilne, lampy ścienne zyskują na uniwersalności i funkcjonalności.

Na strychu, gdzie nie ma opcji zamontowania ozdobnej lampy wiszącej, naścienne oprawy wykorzystamy jako dekorację wnętrza. Kinkiety bardzo dobrze pasują do pomieszczeń w industrialnym, loftowym stylu, ale bardziej klasyczne projekty będą dobrze wyglądać w aranżacjach utrzymanych w tradycyjnym klimacie. Choć przez kilka poprzednich dekad lampy naścienne były uznawane za niemodne, współcześni projektanci udowadniają, że kinkiet też może robić wrażenie i zachwycać ciekawym designem. Minimalizm i zaskakujące formy znajdziemy na przykład wśród propozycji polskiej marki Chors. Z kolei lampy AZzardo prezentują elegancki i nawiązujący do klasyki styl w nowoczesnym wydaniu. Kinkiety Argon mają klasyczne formy, ale dobór kolorów i materiałów dodaje im oryginalnego charakteru. Aby uniknąć wizualnego bałaganu, najlepiej jest dobierać lampy z tej samej linii – w ten sposób powstanie spójna, harmonijna całość, bez wrażenia chaosu. Takie rozwiązanie doda również lekkości aranżacji, co jest szczególnie cenne na strychu. Bardzo często producenci opraw oferują takie połączenia, na przykład lampy sufitowe i naścienne z jednej rodziny.

Na strychu może pojawić się potrzeba dodatkowego oświetlenia szaf, szczególnie, że ustawiając meble w pomieszczeniach ze skosami, wykorzystujemy każdą dostępną przestrzeń. Szafki postawione w mniej dostępnych miejscach nie są dobrze doświetlone przez lampy – taśmy LED oraz różnego rodzaju systemy przeznaczone do oświetlenia wnętrza szaf pomogą rozwiązać ten problem, aby korzystanie z mebli było bardziej komfortowe.

Jakie lampy sufitowe wybrać do oświetlenia pomieszczeń na strychu?

Co prawda można tu pomyśleć o dużej, rozbudowanej lampie, ale dobrym rozwiązaniem jest także lampa podłużna, z kilkoma źródłami światła. Przydatną funkcją będzie możliwość regulacji ich położenia, jak np. reflektorki mocowane do szynoprzewodu, co pozwoli dobrze oświetlić wszystkie miejsca na strychu. Sprawdzą się tutaj na przykład nowoczesne oprawy Ceres firmy AQform albo stylowe rozwiązania AZzardo. Dobrym pomysłem są plafony, czyli płaskie lampy sufitowe. Nie zabierają wiele przestrzeni, a ich proste formy świetnie wpisują się w aranżacje o różnym charakterze. 

W projekcie oświetlenia na strychu można też uwzględnić belki sufitowe, które w połączeniu z dobranymi oprawami stworzą oryginalną i praktyczną kompozycję. Na strychu sprawdzają się lampy typu pająk, które mają kilka elastycznych ramion. Ich długość można dostosować do wysokości pomieszczenia w wybranym miejscu. Oprawy tego rodzaju mają z reguły lekką, nowoczesną konstrukcję, która nie przytłacza wnętrza.

Bezpieczna droga na strych 

Ważną kwestią jest również oświetlenie drogi na strych, która zapewni bezpieczne użytkowanie. Ciekawym pomysłem jest zamontowanie w stopniach lub w ścianie małych, energooszczędnych lampek przyschodowych. Dzięki nim domownicy będą mogli bezpiecznie i wygodnie korzystać ze schodów na strych o każdej porze. Polecane jest energooszczędne oświetlenie LED. Poza podniesieniem bezpieczeństwa, pozwoli ono również nadać wnętrzu pewien styl – światło może mieć ciepłą lub zimną barwę oraz różne kolory. Wiszące lampy na korytarzu warto zastąpić płaskimi plafonami lub skorzystać z zalet kinkietów, rozmieszczonych wzdłuż schodów.

Miłośnicy nowoczesnych technologii mogą zdecydować się na zamontowanie czujników ruchu. Przy schodach na poddasze warto zatroszczyć się o włączniki schodowe i w razie potrzeby krzyżowe, umożliwiające sterowanie oświetleniem zarówno z dołu, jak i z góry schodów. Jeśli połączymy oświetlenie LED z technologią czujników ruchu, nie tylko będziemy wygodnie i bezpiecznie korzystać z klatki schodowej, ale możemy też liczyć na mniejsze rachunki – lampy będą działać tylko wtedy, gdy są potrzebne, a rozsądne użycie przełoży się na ich żywotność i bezawaryjne działanie przez długie lata.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej o projektowaniu oświetlenia do wnętrz? Zapraszam do naszej Akademii Oświetlenia.
Nauczysz się jak dobrze dobierać lampy, jak rozplanować oświetlenie i jak podzielić je na strefy.

https://akademiaoswietlenia.pl/

A po zapisaniu się na nasz Light-Letter (newsletter) otrzymasz dostęp do cennych wiadomości, szkoleń, wiedzy, nowościach oświetleniowych.

Chcę Cię zaprosić do udziału w szkoleniu “Jak projektować systemy oświetleniowe we wnętrzach”. Poznaj tajniki projektowania szynoprzewodów, lini świetlnych i systemów lamp dekoracyjnych. Przez trzy dni wieczorem spotykamy się online, projektujemy i uczymy się aby okiełznać systemy oświetleniowe.
Jest to jedyne tego typu szkolenie w Polsce.

https://luminis.pl/szkolenie-systemy-oswietleniowe-certyfikat.html