Opublikowano

Jak kolor oświetlenia wpływa na efektywność w pracy?

Światło ogrywa ważną rolę w naszym życiu. Naturalne promienie słoneczne mają znaczenie dla zdrowia i samopoczucia. Okazuje się jednak, że również światło sztuczne, z którego korzystamy na co dzień w pomieszczeniach, wpływa na organizm.

Ciepłe, przygaszone światło sprzyja wyciszeniu i ułatwia relaks. To niebieskie – emitowane przez ekrany urządzeń elektronicznych – pobudza układ nerwowy (lepiej więc nie korzystać z telefonu, laptopa lub tabletu przed snem). Jakie światło najlepiej pomaga się skoncentrować i dobrze działa na skuteczność pracy? Ważną cechą oświetlenia w tym kontekście jest jego barwa.

Kolor światła ma znaczenie

Warto wiedzieć, że światło w miejscu pracy wpływa nie tylko na jej efektywność, ale przede wszystkim zdrowie i dobre samopoczucie. Źle dobrane oświetlenie męczy oczy i może mieć szkodliwy wpływ na zdrowie pracowników, szczególnie osób pracujących przed monitorem komputera. Pogorszony wzrok i zły nastrój zatrudnionych to w dłuższej perspektywie problem dla pracodawcy, ponieważ czynniki te przekładają się na skuteczną pracę.

W miejscu pracy nie powinno zabraknąć:

  • oświetlenia głównego, które zmniejsza negatywny wpływ kontrastu między otoczeniem a monitorem;
  • dodatkowej lampy kierunkowej, którą można dopasować do indywidualnych potrzeb. Jej światło powinno być jasne, ale nie nadmiernie intensywne, aby nie drażniło oczu.

Jaka barwa światła najlepiej sprawdzi się w miejscu pracy?

Optymalnym rozwiązaniem jest światło o barwie zbliżonej do naturalnej – taki odcień zawiera się w przedziale między 3400 do 5300 kelwinów (tak, kelwin to również sposób mierzenia barw światła). Cieplejsza barwa o niższej wartości działa na umysł odprężająco i usypiająco, z kolei odcienie powyżej 5300 kelwinów nadaje otoczeniu nienaturalnych barw, które męczą oczy. Światło neutralne sprzyja koncentracji i dobremu samopoczuciu, dzięki czemu możemy pracować bardziej efektywnie. Podczas długiej pracy przy biurku zaleca się stosowanie światła o wartości około 4000 kelwinów. Istnieją badania, według których dobrze dobrana temperatura barwowa podnosi wydajność pracowników – na pewno trzeba mieć to na uwadze podczas projektowania przestrzeni pracy, zarówno w biurze, jak i we własnym domu, pracując zdalnie.

Lampy LED lub halogenowe w biurze

W miejscu pracy dobrym wyborem są na przykład halogenowe lub lampy Led z diodami Sunlike. Tego typu oświetlenie daje światło, które w największym stopniu przypomina to naturalne. Możliwość dostosowania oświetlenia do potrzeb dają na przykład lampy biurkowe Tolomeo lub Arigato – ich nowoczesna konstrukcja może być regulowana, a przemyślany design wzbogaci wystrój przestrzeni pracy. Jako centralne źródło światła godne polecenia są na przykład wbudowane oprawy Mini Catli z firmy BPM Lighting lub Squares z Aqform, dostępne w wersji imitującej oświetlenie o neutralnej barwie.