Opublikowano

Lampa do sypialni stojąca czy wisząca? A może obie?

Pomimo faktu, że instalacja mocnego źródła światła w sypialni nie zawsze jest konieczna, to jednak obecność górnego oświetlenia, czy to w postaci wiszącej lampy, czy też plafoniery, z pewnością nie zaszkodzi. Oczywiście w niewielkiej i niskiej sypialni, służącej jedynie jako miejsce do wypoczynku, taki zabieg nie jest konieczny. W większych pomieszczeniach, w których nie tylko się wypoczywa, ale również czyta, pracuje lub ogląda telewizję, mimo wszystko dobrze jest mieć źródło mocniejszego światła.

Nie ma tak naprawdę znaczenia, czy jest to lampa wisząca, czy stojąca. Jedyną sytuacją, w której otwarcie można wskazać większy pożytek z lampy wiszącej, jest duża sypialnia z wysokim stropem – w tym przypadku górne oświetlenie pełni nie tylko czysto użytkową rolę, ale przede wszystkim dekoracyjną, zapobiegając wrażeniu pustki w pomieszczeniu. W pozostałych przypadkach wybór pomiędzy lampą stojącą czy wiszącą jest wyłącznie kwestią indywidualną. Lampa stojąca z regulowanym ramieniem czy regulacją kąta nachylenia klosza może dawać tyle samo mocnego światła, co tradycyjny żyrandol.

O wiele ważniejsza jest możliwość regulacji natężenia światła, dzięki czemu można dostosować jego ilość do aktualnych potrzeb. Poza tym warto wziąć pod uwagę fakt, że lampa stojąca może przyjąć formę zarówno lampy podłogowej, jak i stołowej. To, które rozwiązanie zostanie użyte w danej sypialni, zależy zarówno od indywidualnych preferencji, jak i wystroju samej sypialni.