Salon to centrum życia domowego i towarzyskiego. Pełni wiele funkcji, więc wymaga wielu rozwiązań. Wybierając lampę do pokoju dziennego, warto z lekkim wyprzedzeniem spróbować przewidzieć, jakie światło może się przydać w tego typu wnętrzu. Czy lampa podłogowa będzie odpowiednia? Piszemy o tym w niniejszym tekście.
Lampa stojąca nie jest popularnym sposobem oświetlania przestrzeni (przynajmniej nie tak popularnym, jak wykorzystanie lamp sufitowych czy lampek nocnych), jednak sprawdzi się w wielu sytuacjach. Dlaczego? Ponieważ jest mobilna! Możemy ustawić ją w dowolnym miejscu i w zależności od potrzeb zmieniać jej położenie. Taki rodzaj oświetlenia przyda się podczas czytania lub pracy, podczas posiłku lub spotkań towarzyskich – na przykład wtedy, gdy chcemy zorganizować wieczór gier planszowych. Stojącą lampę bez większych problemów przysuniemy w pobliże stołu. Dodatkowo nowoczesne modele mogą mieć regulowane ramię i klosz, co daje dodatkowe możliwości. Taka funkcja spodoba się czytelnikom, którzy dzięki stojącej lampie stworzą funkcjonalny kącik do lektury. Uzupełniające oświetlenie znajdzie zastosowanie podczas oglądania filmów i seriali na ekranie telewizora przede wszystkim wieczorem – świetnie złagodzi kontrast między ekranem a ciemnością pomieszczenia, bez potrzeby włączania centralnego źródła światła.
Ograniczenia lamp podłogowych
Jedynym ograniczeniem jest dostęp do gniazdka elektrycznego. W małych wnętrzach wyzwaniem będzie znalezienie miejsca na taką lampę, jednak biorąc pod uwagę, że model podłogowy możemy przenieść w dowolne miejsca, w których spełni wiele różnych funkcji, jest to rozwiązanie odpowiednie nawet do małych mieszkań.
Lampa podłogowa kojarzy się przede wszystkim z wystrojem w nowoczesnym lub industrialnym stylu. Będzie także efektownym uzupełnieniem klasycznych aranżacji, w które wniesie odrobinę współczesnego ducha. Wiele projektów lamp stojących wyróżnia niepowtarzalny design – nie będzie nadużyciem nazwanie ich małymi dziełami sztuki użytkowej. Ramiona lamp podłogowych powstają między innymi ze stali, drewna, aluminium i tworzyw sztucznych. Dużą różnorodnością charakteryzuje się także wybór kloszy – na rynku dostępne są proste, minimalistyczne reflektory, fantazyjne, przypominające rzeźby konstrukcje, eleganckie i subtelne, zrobione z jasnych tkanin abażury – wśród propozycji producentów łatwo dobierzemy modele pasujące do aranżacji.