Nie będzie olbrzymim zaskoczeniem, gdy powiemy, że odpowiedni układ lamp we wnętrzach jest niezwykle istotny. Trzeba dostosować go do swoich potrzeb i trybu życia, uwzględnić to, że urządzane wnętrze spełnia różne funkcje, które wymagają użycia różnych rodzajów światła.
Równie ważne jest rozmieszczenie włączników do lamp. Choć wydaje się, że to “drobiazg”, ma on jednak duży wpływ na wygodę i bezpieczeństwo domowników, szczególnie po zmroku. W dzisiejszym artykule omówimy rozwiązanie, które pozwala na oszczędność czasu, energii (i naszej, i elektrycznej) oraz wpływa na wspomniane już nasze bezpieczeństwo, zwłaszcza podczas długich, jesiennych wieczorów.
Lampy z czujnikiem ruchu – co warto o nich wiedzieć?
Lampy z czujnikiem ruchu często wyposażone są w czujnik czasowy oraz zmierzchowy. Zadaniem podstawowego czujnika jest przede wszystkim – jak się można domyślić – wykrycie ruchu oraz zapalenie lampy.
- Moduł czasowy służy do zaprogramowania, jak długo światło pozostanie włączone – po ustalonym czasie, lampa wyłączy się automatycznie, bez potrzeby szukania odpowiedniego przycisku.
- Czujnik zmierzchowy odpowiada za działanie oświetlenia o właściwej porze, kiedy jest ono najbardziej potrzebne (kiedy zrobi się ciemno).
Wybór lamp z czujnikiem jest duży. Na rynku znaleźć możemy prostsze modele, które podłączamy do gniazdka, urządzenia na baterie, kompleksowe instalacje elektryczne, a nawet żarówki wykrywające ruch, które można wkręcić do dowolnego źródła światła. Zamiennikiem lamp z czujnikiem ruchu jest tak zwane inteligentne oświetlenie sterowane głosowo lub z poziomu aplikacji w telefonie.
Kiedy warto skorzystać z lamp z czujnikiem?
Oświetlenie wykrywające ruch ma wiele zastosowań. Bardzo często montuje się je na korytarzach oraz klatkach schodowych – czyli tam, gdzie znajdują się progi lub stopnie. Korzystanie z tych pomieszczeń w nocy, po ciemku, jest ryzykowne, a szukanie przycisku dla wielu osób może być problemem. W tej sytuacji lampa z czujnikiem ruchu rozwiązuje kłopot. Na pewno sprawdzi się w długich przedpokojach, holach i przejściach, w których rozmieszczenie włączników światła nie jest dogodne dla użytkowników.
Innym miejscem, w którym warto zainstalować lampę z czujnikiem ruchu, jest garaż lub inne pomieszczenia gospodarcze. Korzystając z nich, często mamy zajęte ręce, na przykład przez zakupy, co nie pozwala na włączenie światła. Lampy z funkcją automatycznego uruchomienia będą w takim przypadku praktyczne. Inne lokalizacje, w których zastosowanie znajdzie oświetlenie z czujnikiem ruchu, to na przykład wiatrołap, garderoba lub pokój dziecinny. Trzeba też wspomnieć, że automatycznie zapalające się lampy można wykorzystać również na zewnątrz. W ten sposób oświetlimy ogród, drogę do garażu lub do drzwi wejściowych.