Opublikowano

Lumeny a waty – słowo o jednostkach oświetleniowych

Oświetlenie można zmierzyć – istnieją specjalne jednostki oświetleniowe, które to umożliwiają np. lumeny i waty. Znajomość wielkości i jednostek technicznych światła pozwala na sprawną komunikację na etapach projektowania oświetlenia oraz realizacji projektu, a także dobranie źródła światła dostosowanego do przeznaczenia wnętrza i potrzeb użytkowników.

Różnica pomiędzy watem a lumenem

Podstawową jednostką oświetleniową jest lumen – w skrócie lm. Lumen określa całkowitą moc światła, które jest emitowane ze źródła światła. Najkrócej można powiedzieć, że liczba lumenów opisuje, jaką moc światła ma strumień świetlny emitowany przez lampę. Wartość wyrażana w lumenach często jest łączona z wartościami określanymi przez waty. Wat jest jednostką mocy, ale również strumienia energii. Jest oznaczany jako W. Przy pomocy watów wyrażana była moc tradycyjnych żarówek, z kolei w nowoczesnych żarówkach energooszczędnych pod uwagę bierze się lumeny. Oznacza to, że obecnie żarówki nie dobieramy ze względu na ich moc, ale bierzemy pod uwagę przede wszystkim ilość światła, czyli strumień świetlny, który emitują energooszczędne żarówki LED. Waty możemy przeliczyć na lumeny i w ten sposób dobrać odpowiednie źródło światła.

Zasady doboru mocy oświetleniowej

Podczas dobierania mocy żarówek trzeba zwrócić uwagę na różne czynniki, takie jak między innymi specyfika wnętrza, rodzaj oświetlanej powierzchni, przeznaczenia lampy, a także rodzaj używanych żarówek. Dobranie odpowiedniego źródła światła ma duże znaczenie. Oświetlenie powinno być funkcjonalne, ale również dopasowane do aranżacji. Trzeba też pamiętać o zwiększeniu kosztów, które jest efektem niewłaściwego dobrania żarówek. Większej ilości światła potrzebujemy w salonie lub w kuchni, z kolei sypialnia i pokój dziecinny nie wymagają mocnego oświetlenia.

Żarówki żarowe, czyli klasyczne żarówki są najmniej efektywne i pobierają najwięcej energii. Kosztują mniej niż nowoczesne żarówki energooszczędne, ale po podliczeniu rachunków może okazać się, że właśnie niedrogie żarówki żarowe kosztowały nas więcej. Żarówki LED są bardziej wydajne, a ich żywotność jest nawet kilkanaście razy dłuższa niż w przypadku tradycyjnych żarówek żarowych.

Jak przeliczyć waty na lumeny?

Tradycyjna żarówka o mocy 100 watów odpowiada energooszczędnej żarówce o strumieniu świetlnym 1521 lumenów. Oznacza to, że jeśli chcemy zastąpić żarówkę 100-watową, musimy szukać żarówek LED o takiej wartości strumienia świetlnego. Żarówki o mniejszej i większej mocy także mają swoje energooszczędne odpowiedniki. Przykładowo, żarówka o mocy 15 W to odpowiednik żarówki o strumieniu świetlnym 135 lm, 75 W – 1055 lM, a 200 W – 3452 lm. Dzięki temu przelicznikowi możemy dobrać źródło światło, które najlepiej sprawdzi się w wybranym wnętrzu.

lumeny a waty
Oświetlenie LEDowe