Sypialnia to przestrzeń wypoczynku i relaksu, miejsce, w którym możemy się odprężyć i odpocząć od obowiązków codziennego dnia. Wygodne łóżko, pachnąca pościel, nastrojowe światło i ulubione drobiazgi tworzą wyjątkową atmosferę wnętrza i pomagają się wyciszyć. Czy zatem potrzebne nam silne światło w sypialni?
Aby domowa sypialnia jak najlepiej spełniała swoją rolę
Oświetlenie w sypialni zwykle nie jest zbyt intensywne. Z reguły nie ma takiej potrzeby. W pokoju sypialnym odpoczywamy, a nie pracujemy, więc nie potrzebujemy źródeł silnego, bardzo jasnego światła. Wystarczyć może popularna lampa sufitowa, ale wyposażona w żarówkę o ciepłym odcieniu, abażur lub inną osłonę. Gruby klosz wytłumi światło, aby w sypialni było bardziej klimatycznie.
Dobra lektura wymaga dobrego oświetlenia
Sypialnia to przestrzeń relaksu, a dla wielu osób najlepszym sposobem na odpoczynek jest czytanie – lektura dobrej książki przed snem jest pewnego rodzaju rytuałem, dzięki któremu głowa odpocznie od źródeł niebieskiego światła, które otacza nas codziennie. Ekrany laptopów, komputerów, telefonów lub tabletów działają drażniąco na układ nerwowy, dlatego lepiej sięgnąć po papierową książkę lub magazyn. W sypialni przyda się więc dodatkowa lampa dla czytelników – tak zwana lampka nocna. Taką funkcję może pełnić:
- lampka na stoliku nocnym albo komodzie,
- zawieszony nad wezgłowiem kinkiet,
- ustawiona w pobliżu łóżka lampa stojąca.
Światło w lampce nocnej powinno umożliwić wygodne i zdrowe czytanie, jednak nie musi to być oświetlenie tak mocne jak przy biurku, w warsztacie lub nad blatem kuchennym. Czytanie przed snem nie wymaga aż tak dużego skupienia, jak domowe i zawodowe obowiązki.
Dodatkowe oświetlenie
Mocniejsze światło w sypialni także bywa przydatne – wszystko zależy od tego, jakie role pełni to pomieszczenie. Nie każdy ma do dyspozycji pomieszczenie przeznaczone tylko do spania i wypoczynku. W wielu przypadkach pokój sypialni jest również garderobą oraz miejscem, w którym przygotowujemy się do wyjścia (panie mogą korzystać z sypialni na przykład podczas robienia makijażu). Dobieranie elementów stroju i dodatków, ubieranie się, czesanie – wszystkie te czynności wymagają mocniejszego światła. Dobrym pomysłem jest również wyposażenie takiej przestrzeni w dodatkowe lampy. Jak oddzielić funkcjonalne oświetlenie od tego przeznaczonego do odpoczynku? Warto w takim wnętrzu zaprojektować dwa obwody uruchamiane osobno – jeden o poranku i w ciągu dnia, drugi przed snem.