Urządzenie małego mieszkania to… duże wyzwanie! Na niewielkim metrażu trzeba znaleźć miejsce na potrzebne meble i sprzęty, aby lokum było funkcjonalne i wygodne do mieszkania. Ograniczona powierzchnia nie stanowi na szczęście ograniczenia dla wyobraźni. Małe mieszkanie może sprawiać wrażenie przestronnego wnętrza, jednak jego projekt powinien być starannie przemyślany. Trzeba pamiętać, że mieszkanie to nie tylko sprzęty, ale również dekoracje i drobiazgi, które sprawiają, że czujemy się dobrze w swoich czterech kątach.
W każdym mieszkaniu, a szczególnie tym o niewielkiej powierzchni, ważną rolę odgrywa oświetlenie.
Światło może pomóc optycznie powiększyć wnętrza oraz nadać im lekkości
Dobór oświetlenia warto zacząć od lampy głównej. Nie powinna ona być zbyt duża, aby swoimi rozmiarami nie przytłoczyła pomieszczenia. W tym przypadku najlepiej postawić na minimalizm, czyli jasne modele o prostej konstrukcji. Minimalistyczne oprawy nadają wnętrzu nowoczesny charakter, są także ponadczasowe i uniwersalne – dopasujemy je do aranżacji w każdej stylistyce. W małych pomieszczeniach bardzo dobrze sprawdzają się lampy pająki, które są lekkie i nie przytłaczają wnętrza, albo płaskie plafony – wybór kształtów i materiałów jest ogromny. Ciekawym pomysłem jest oświetlenie zamontowane bezpośrednio w suficie.
Zamiennikiem głównej lampy sufitowej mogą być na przykład lampy naścienne, czyli kinkiety
Ten typ oświetlenia był kiedyś bardzo popularny, a obecnie coraz chętniej jest stosowany w nowoczesnych projektach. Zaletą kinkietów jest różnorodność wyboru – od klasycznych lamp, przypominających świeczniki, aż po designerskie, fantazyjne oprawy. Kinkiety zajmują niewiele miejsca, a ich odpowiednie rozmieszczenie umożliwia odpowiednie oświetlenie całego mieszkania, z funkcjonalnym podziałem na strefy, na przykład pracy, gdzie potrzebne jest intensywne światło, oraz odpoczynku, w którym światło powinno sprzyjać odprężeniu.
Czy w małym mieszkaniu znajdzie się miejsce na stylową lampę podłogową? Jak najbardziej! Wystarczy pamiętać o prostych zasadach. W małym wnętrzu lampę podłogową trzeba ustawić w rogu, aby nie tworzyła podziału przestrzeni, a przy okazji oświetlała jak największą część wnętrza.
Co jeszcze warto wiedzieć?
Podczas dobierania źródeł światła do małego mieszkania, wybierajmy modele w jednym stylu oraz zbliżonej kolorystyce. Unikajmy ciemnych barw i ciężkich tkanin, postawmy za to na jasne kolory, szkło oraz lekkie metale. Mieszkanie będzie wyglądało na jaśniejsze i większe, jeśli zdecydujesz się na spójną stylistykę, z przewagą jasnych odcieni. Pomyśl też o lustrach – odbijające światło powierzchnie to prosty sposób, aby niewielki metraż wizualnie zyskał trochę więcej przestrzeni.