Opublikowano

Jak oświetlić stół w jadalni- centrum życia rodzinnego?

jak oświetlić stół jadalny

Stół w jadalni coraz częściej staje się centralnym punktem mieszkania lub domu. To wokół niego kręci się życie rodziny – już nie tylko spożywa się przy nim posiłki, ale również służy jako miejsce spotkań z gośćmi, rozmów z innymi domownikami czy spędzania wolnego czasu. Dlatego tak istotne jest dobranie odpowiedniego oświetlenia, które spełni swoją rolę w każdej z tych sytuacji.

Według obecnie obowiązujących trendów nad stołem w jadalni najlepiej powiesić lampę kloszową. Padające z góry światło pozwoli na stworzenie intymnej atmosfery, a także wyeksponuje urodę stołu czy podawanych na nim posiłków.

Pamiętamy, że lampa nie może wisieć zarówno zbyt nisko – wtedy przesłoni nam osoby siedzące naprzeciwko – ani za wysoko – wtedy może nas oślepiać. Idealnie, gdy można regulować jej wysokość, dzięki czemu w zależności od potrzeb źródło światła będzie wyżej lub niżej nad stołem. To rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza wtedy, gdy mamy rozkładany stół – po jego rozłożeniu lampę należy podnieść wyżej, by oświetlała cały blat.

Lampy należy montować symetrycznie względem środka stołu, oczywiście w obrysie blatu. Gdy chcemy oświetlić stół okrągły, wystarczy jedna lampa o okrągłym kształcie. Gdy w jadalni mamy stół kwadratowy lub prostokątny, sprawdzi się kilka mniejszych lamp zamontowanych w jednym ciągu.

Zapoznaj się z naszą oferta lamp wiszących. Jeśli masz jakieś pytania, chętnie na nie odpowiemy. Zapraszamy do kontaktu i spotkania przy naszym stole 😉