Opublikowano

Inteligentne oświetlenie w domu – najważniejsze informacje

Inteligentne oświetlenie

„Smart Home”, czyli inteligentny dom, to jeszcze wciąż stosunkowo mało znane pojęcie, jednak w następnych latach z pewnością będziemy spotykać się z nim coraz częściej. Inteligentny dom to określenie urządzeń oraz systemów związanych z automatyką, która jest używana w naszych domach. Taki dom w pewien sposób potrafi komunikować się ze swoimi mieszkańcami, którzy mogą dawać mu polecenia, także na odległość. Działanie inteligentnego domu oparte jest na tak zwanym internecie rzeczy (oryginalna angielska nazwa to „internet of things”) – w ten sposób określamy system przedmiotów, które są połączone w sieć i komunikują się między sobą oraz z użytkownikami. Takie rozwiązania podnoszą komfort oraz funkcjonalność domu lub mieszkania, poprawiają jego bezpieczeństwo, jednym z założeń jest także obniżenie kosztów życia. Technologie zastosowane w inteligentnym domu mogą obsługiwać różne rodzaje urządzeń, na przykład gniazdka, ogrzewanie, czujniki, systemy alarmowe oraz kamery do monitoringu. To także inteligentne oświetlenie naszych pomieszczeń. Obecnie coraz częściej producenci oświetlenia wyposażają swoje lampy w elektronikę współpracującą między innymi z takimi systemami jak Google Home czy Amazon Alexa.

Inteligentne oświetlenie

Oświetlenie w inteligentnym domu można w każdej chwili włączyć i wyłączyć, bez potrzeby szukania odpowiedniego kontaktu. Taka możliwość dotyczy nie tylko jednego wnętrza, ale całego domu. Użytkownik może także przyciemnić lampy, na przykład wieczorem w salonie, dla stworzenia nastrojowego klimatu, albo w przedpokoju pomiędzy sypialnią a łazienką. Ciekawą funkcjonalnością inteligentnego oświetlenia jest symulacja obecności, przydatna szczególnie podczas dłuższej nieobecności domowników. System może włączać i wyłączać światło, podnosić i opuszczać rolety oraz wykonywać inne czynności, co pozwala zmylić osoby obserwujące dom z zewnątrz, na przykład potencjalnego włamywacza. Oświetleniem w domu steruje się z poziomu aplikacji zainstalowanej na smartfonie, tablecie lub komputerze.

Oświetlenie w inteligentnym domu to także automatyka, która umożliwia na przykład włączanie i wyłączanie światła bez udziału użytkownika. W tym celu system wykorzystuje specjalne czujniki umieszczone wewnątrz i na zewnątrz domu. Czujnik wykrywa ruch i automatycznie zapala światło oraz gasi je po ustalonym czasie lub przy zaniku ruchu. Automatyzacja włączania i wyłączania oświetlenia to wygoda, ale również oszczędność, ponieważ nawet w sytuacji, gdy użytkownik zapomni o wyłączeniu światła, system zrobi to za niego. Natężenie światła lamp można stopniować, na przykład w nocy, aby zbyt mocne światło nie oślepiło domowników.

Tworzenie scenariuszy świetlnych to kolejny ciekawy sposób na wykorzystanie inteligentnego oświetlenia. Można je zaprogramować i dostosować do codziennych czynności, takich jak na przykład kolacja, oglądanie filmu lub czytanie książek. Rozwiązania wspierające inteligentne oświetlenie znajdziecie oczywiście w naszym sklepie – https://luminis.pl/wlaczniki/inteligentny-dom.html.

inteligentne oświetlenie w domu