Opublikowano Jeden komentarz

Oświetlenie w łazience a nasze bezpieczeństwo

Łazienka to wnętrze, w którym szczególnie ważne jest połączenie estetyki oraz funkcjonalności. Niektórzy spędzają w niej dużo czasu, inni przebywają w niej kilka minut dziennie, jednak mimo tych różnic, każdy chciałby czuć się w łazience przyjemnie. Łazienka powinna być przestrzenią relaksu – aby tak się stało, trzeba zwrócić uwagę nie tylko na wygląd, ale również na techniczne kwestie jej aranżacji. Dobre oświetlenie w łazience jest szczególnie ważne. W tym wnętrzu często wykonujemy zabiegi, które wymagają staranności i dokładności, takie jak na przykład golenie czy makijaż. Wyposażenie łazienki powinno być dostosowane do specyfiki tego pomieszczenia.

Bezpieczne oświetlenie w łazience

Łazienka to wnętrze, w którym panują zmienne warunki – częstym zmianom mogą ulegać temperatura oraz wilgotność. Woda i prąd to niebezpieczne połączenie. Brak ostrożności w tym przypadku może doprowadzić do porażenia. Najbardziej wymagającą częścią łazienki jest strefa kąpielowa, w której znajdują się wanna oraz ściany kabiny prysznicowej. Zamontowane w tych partiach źródła światła powinny charakteryzować się napięciem obniżonym do 12 V lub 24 V. Ważną cechą lamp łazienkowych umieszczonych w pobliżu wanny oraz prysznica powinna być wysoka szczelność – zalecany stopień szczelności wynosi IP67, chociaż nad wanną mogą znaleźć się źródła światła o szczelności na poziomie IP44. Nad prysznicem proponujemy doszczelenienie na poziomie minimum IP65. Oświetlenie o niższym stopniu szczelności na poziomie IP21 może być montowane w odległości co najmniej 1,4 metra od wanny, dlatego w małych łazienkach lepiej zdecydować się na lampy łazienkowe o podwyższonym stopniu szczelności. W parametrach źródeł światła warto szukać stopnia wodoszczelności.

Zwróćmy także uwagę na aspekt ekonomiczny. Zwykłe świetlówki szybko się przepalają, a częste zapalanie i gaszenie światła w łazience przyśpiesza ten proces. Dobrym zamiennikiem dla tradycyjnych świetlówek może okazać się oświetlenie LED, które jest wydajniejsze – https://luminis.pl/wlaczniki/ledowe.html.

Jak rozplanować położenie punktów świetlnych w łazience?

Należy uwzględnić kilka kwestii technicznych. Żarówki halogenowe nie powinny być montowane w odległości mniejszej niż 50 centymetrów od przedmiotów, które są przez nie oświetlane – tego rodzaju żarówki szybko się nagrzewają. Żarówki o niskim napięciu o wartości 12 V i 24 V są zasilane przez prąd o silniejszym napięciu, niż jest wymagane do zasilenia typowej żarówki o napięciu 230 V. Trzeba wziąć to pod uwagę podczas projektowania obwodów, a także użyć grubszych kabli, które skutecznie je zabezpieczą. Nie jest to problem w przypadku oświetlenia LED, które nie nagrzewa się i ma mniejszą moc, a przy tym nie jest podatne na spadki napięcia. Jeżeli planujemy zastosować lampy wbudowane w podwieszanym suficie, to dobrze je rozmieścić mniej więcej w odległości około 70-100cm od siebie. Oprócz lamp sufitowych ważne jest także oświetlenie przy lustrze i tutaj możemy zastosować kinkiety lub lampy wiszące.

oświetlenie w łazience

1 komentarz do “Oświetlenie w łazience a nasze bezpieczeństwo

  1. […] Według norm przyjęte jest że lampa w okolicy lustra musi mieć podwyższona szczelność jeżeli jest w odległości do 60cm od źródła wody. To jest ważne ponieważ w tym miejscu istnieje większe ryzyko zachlapania.Jeżeli masz kinkiet nad lustrem to jeżeli zamontujesz kinkiet ze stopniem szczelności IP44 to super. Z drugiej strony jeżeli zamontujesz kinkiet bez takowej szczelności to też będzie ok pod warunkiem zachowania powyższej odległości od źródła wody.Jak wygląda kwestia doszczelnienia w łazience polecam nasz artykuł Oświetlenie w łazience a nasze bezpieczeństwo […]

Możliwość komentowania została wyłączona.