Opublikowano

Styl retro – jakie lampy wybrać?

retro styl

Styl retro ma wiele twarzy! Pałacowe wnętrza, pomieszczenia w stylu rustykalnym lub pokoje urządzone w stylistyce pop-art – styl retro tworzą zarówno eleganckie, wysmakowane aranżacje, jak i nowoczesne, pełne energii rozwiązania. To, co łączy wnętrza urządzone w tej stylistyce, to niepowtarzalny charakter i klimat. 

styl retro

Styl retro — oświetlenie, dodatki, kolory

Retro robi wrażenie to fakt! Przede wszystkim jednak  jest ponadczasowy! Świadomymi nawiązaniami do przeszłości płynnie łączy ze sobą wiele elementów składających się na wystrój wnętrza. Retro to nostalgiczna podróż w czasie, a rolę wehikułu pełnią tutaj kolory, wzory, sprzęty i dekoracje. Nawet nowoczesne aranżacje pod wieloma względami nawiązują i przetwarzają to, co już było.

Jak zaaranżować wnętrze w tym stylu ?

Dowolność jest ogromna! Możemy sięgnąć zarówno po ciemne, jak i pastelowe kolory. Najlepiej kierować się wielkością pomieszczenia i w małym użyć jaśniejszych odcieni, a w większym pozwolić sobie na bardziej wyraziste barwy – choć nie ma tu jednak reguły. Śmiało możemy kierować się własnym gustem i własnymi potrzebami. 

  • Na podłodze w stylu retro mogą znaleźć się drewniane panele, czarno-białe płytki lub mozaika. Tutaj pod uwagę najlepiej wziąć przeznaczenie wnętrza, na przykład w salonie lepiej sprawdzą się panele, a w kuchni – wzorzyste kafelki.
  • W klasycznych pokojach warto pomyśleć o wzorzystym dywanie, który będzie efektowną dekoracją, a przy okazji wprowadzi do wnętrza ciepły, przytulny charakter.
  • Zamiast kupować meble w stylu retro, lepiej poszukać oryginalnych sprzętów – na przykład na targach staroci. Kuchnię lub kącik jadalny może ozdobić tradycyjny kredens, w którym wyeksponujemy ceramiką odnalezioną na targu lub rodzinne skarby. Dobrym pomysłem jest renowacja starych, zużytych sprzętów, które w ten sposób zyskają drugie życie, a nasze działanie będzie w modnym duchu zero waste.
  • Okrągły, drewniany stół, eleganckie krzesła z odrapanymi nóżkami, wygodna, ale wytarta kanapa lub skrzypiąca, ale jednocześnie  pojemna szafa pięknie ozdobią pokój, a przy tym będą funkcjonalne. Trzeba dodać, że stare, używane sprzęty tworzą niepowtarzalny klimat we wnętrzu, sprawiają, że zyskuje ono „duszę”. 
  • Jeśli marzy nam się odrobina szaleństwa, nic nie stoi na przeszkodzie, aby klasyczne konstrukcje pomalować na inny kolor albo użyć do ich odnowienia nowoczesnych wzorów.
  • Retro to stylistyczna podróż do przeszłości, z której możemy czerpać i łączyć bogactwo z minimalizmem oraz awangardę z klasyką. Reguły, które wyznaczają styl retro, nie powinny być sztywną instrukcją działania, a raczej sugestią i zaproszeniem do zabawy wzorami i kolorami.

Retro w domu

Stylistyka retro może gościć w całym domu lub odgrywać główną rolę w jednym z pomieszczeń. Nawiązania z przeszłości pasują do romantycznej sypialni i eleganckiego salonu. Bardzo modne, a przy tym funkcjonalne są kuchnie urządzone tej w stylistyce. Taki styl możemy wprowadzić także do łazienki lub na taras. Świetnym pomysłem na przemycenie retro do wnętrza, jest wykorzystanie tekstyliów – poduszek, narzut, zasłon. Styl retro stworzą też plakaty, grafiki i tabliczki z wybranej epoki. W sprzętach powinna być widoczna jakość. Dobrej jakości tworzywa wprowadzają do aranżacji szlachetność i ponadczasowość.

Retro oświetlenie — wybierz lampy z salonu przy ul. Zakopiańskiej w Krakowie

Ważnym elementem każdej aranżacji jest oświetlenie. Jak wybrać lampy, które będą dobrym dopełnieniem wnętrza w stylu retro? 

  • Najbardziej oczywistym i jednocześnie eleganckim wyborem są duże żyrandole, stylizowane na świeczniki. Tego rodzaju lampy mogą być bogato zdobione, ale ciekawym rozwiązaniem są także modele proste, surowe. Wprowadzają dawny klimat i świetnie pasują nawet do bardziej nowoczesnych stylizacji. Żyrandole dają dużo światła, dlatego sprawdzają się jako główne źródło światła w salonie lub jako oświetlenie stołu jadalnego. Nie muszą to być jednak oprawy, jakie widujemy na balach w filmach kostiumowych.
  • Model Eglo Vitoria łączy w sobie nowoczesne, metalowe elementy z pięknie migoczącymi kryształami.
  • Styl retro prezentują też żyrandole w postaci ramienia, na którym umieszczone zostały klosze, tak jak w lampie Bon Bon Ideallux – w tym klasycznym projekcie ciekawy styl i elegancję wprowadzają wysokiej jakości materiały.
  • Żyrandole polecane są do większych pomieszczeń, ponieważ duża lampa mogłaby przytłoczyć niewielką sypialnię. W pokoju sypialnym dobrze jest postawić na bardziej dyskretne modele, takie jak lampka nocna z dyskretnym, delikatnie zdobionym abażurem w jasnym kolorze, która będzie roztaczać klimatyczne, romantyczne światło.
  • W mniejszych pomieszczeniach bardzo dobrze będą prezentowały się kinkiety, które nie zajmują wiele miejsca. To dobry wybór na przykład do łazienki lub przedpokoju. Kinkiety w stylu retro mogą być minimalistyczne, ozdobione abażurem lub stylizowane na starodawne świeczniki.
  • Źródłem dodatkowego światła może być także lampa stojąca, na przykład drewniana z abażurem lub prostsza, w stylu lat 60. Dodadzą szyku pokojom dziennym i gabinetom, również tym, których właściciele postawili na nowoczesność i minimalizm.
  • Dla tych, którzy chcą cieszyć się oryginalnym, zabawnym wnętrzem, powstał projekt lampy wiszącej Moka, która ma kształt… klasycznej kawiarki! Aranżację warto wtedy uzupełnić o kinkiety w kształcie sztućców – to świetny zestaw do kuchni w stylu retro.

Jeżeli projektujesz wnętrza to zapraszamy do naszej Akademii Oświetlenia
https://akademiaoswietlenia.pl/