Opublikowano

Wady i zalety żarówki LED- czy zdecydować się na zakup?

Żarówki LEd wady i zalety

Oświetlenie LED szturmem podbija rynek. Nic dziwnego – żarówki wykonane w tej technologii oferują naprawdę wiele. Nie oznacza to jednak, że są pozbawione wad. Przed podjęciem decyzji o kupnie takiego systemu warto więc zapoznać się zarówno z jego zaletami, jak i wadami. Żarówki LED- kupić czy nie?

O zaletach oświetlenia LED można pisać niemal w nieskończoność. Przede wszystkim jest trwałe (żywotność żarówek określa się na 45 tysięcy godzin, co daje ok. pięć lat nieprzerwanej pracy) i efektywne (niemal cała energia elektryczna wykorzystywana przez żarówkę zamieniana jest na światło, co oznacza dużą oszczędność w rachunkach za prąd). Żarówki LED są odporne na wstrząsy i mogą mieć bardzo małe rozmiary, dzięki czemu można wykorzystywać je w bardzo nietypowych miejscach. Włączają się i wyłączają bardzo szybko, a na dodatek podczas uruchamiania nie mają zwiększonego poboru mocy tak jak żarówki tradycyjne. Żarówki LED mogą świecić na dowolny kolor, są bezpieczne dla środowiska naturalnego, niemal nie emitują ciepła, a gdy się zużywają, gasną powoli, a nie nagle, jak żarówki tradycyjne.

Wad żarówki LED mają na pewno mniej niż zalet. Największą z pewnością jest ich cena. Systemy oświetlenia LED nie należą do tanich, pamiętajmy jednak, że koszt ten zwróci się podczas eksploatacji, gdyż – jak pisaliśmy wyżej – żarówki LED mają niższe zużycie energii i są bardziej trwałe niż oświetlenie tradycyjne. Ponadto żarówki LED są bardzo wrażliwe na temperaturę zewnętrzną (generalnie im cieplej, tym gorzej, dlatego mogą źle działać w bardzo nasłonecznionych miejscach). Kłopotem może być jakość światła – większość diod LED emituje światło zimne, które zmienia obraz kolorów. Na rynku dostępne są już jednak coraz lepszej jakości żarówki (niestety, dość kosztowne), które emitują światło zbliżone do światła słonecznego.