Jak wiemy włączniki i gniazdka są nieodzownym elementem naszych wnętrz.
Dlaczego więc rzadko zastanawiamy się nad ich designem czy jakością?
Włączniki, pstryczki oraz gniazdka coraz częściej stanowią niesamowite uzupełnienie wnętrza.
Dodatkowo podkreślają jego charakteru czy designu.
Spis treści włączniki i gniazdka:
- Minimalizm
- JLS Zero montaż w ścianie
- LS Zero montaż w płycie meblowej
- Vimar włączniki przyciskowe
- Włączniki dźwigienkowe
- Jung
- Vimar
- Vectis
- Kolorystyka włączników
- Pantone 2022
- JUNG w kolorze
- VECTIS kolorystyka
MINIMALIZM we włącznikach
Patrząc na aktualne projekty, coraz częściej pojawiają się proste nowoczesne wnętrza. Dodatki są minimalistyczne. Lampy zazwyczaj mają za zadanie doświetlić dane miejsce ale ich forma jest raczej prosta nie rzucająca się w oczy. Jeżeli chodzi o dekoracyjną lampę to ewentualnie w takim wnętrzu jest tylko jedna o ciekawszym designie.
Natomiast są jeszcze włączniki które mogą uzupełnić dane wnętrze poprzez swoją kolorystykę lub prostą formę.
Minimalizm bardzo dobrze zauważalny jest we włącznikach firmy JUNG i serii LS ZERO.
LS ZERO to ciekawa i nietypowa seria włączników dlatego, że ramki są zlicowane z powierzchnią ściany. Tak samo mogą być zlicowane z powierzchnią np. płyty meblowej.
Włączniki i gniazdka LS Zero – montaż w ścianie
Zobacz w jaki sposób montuje się takie włączniki. Na początku należy pamiętać o przygotowaniu ściany. W ścianie osadzamy głębiej puszkę, do której montujemy specjalną ramkę. Najlepiej to przedstawia poniższy film:
Montaż LS ZERO w płycie meblowej, fornirowanej
W płycie meblowej montaż wygląda trochę inaczej. Na początku należy wyciąć odpowiedni otwór do którego montujemy: puszkę, ramkę, mechanizm i klawisze.
Zobacz poniżej na filmie jak montować włączniki i gniazdka w serii LS Zero do płyty meblowej:
Jakie dokładnie potrzebne są komponenty możesz zobaczyć także na krótkim schemacie poniżej:
VIMAR minimalistyczne włączniki przyciskowe
Kolejną propozycją minimalistycznych włączników to firma VIMAR która w swojej ofercie posiada włączniki przyciskowe. Jest to propozycja dal osób ceniących małe przyciski które działają na zasadzie przyciśnięcia. Jet to alternatywa dla tradycyjnych włączników kołyskowych.
Przy projektowaniu włączników Vimar należy wcześniej zaplanować ich rozmieszczenie. Ważne jest to, że włączniki Vimar występują zarówno w systemie do puszek tradycyjnych jak i w systemie modułowym “włoskim”. Puszki do tego systemu są podłużne prostokątne dobierane w zależności od ilości modułów (mechanizmów).
Aktualne trendy to minimalistyczne formy. Taki prosty i oszczędny design, przejawia się także we włącznikach dotykowych. Poniżej przedstawiam zdjęcie jednego z takich włączników Vimar Eikon Tactile. Ten termostat zdobył nagrodę Red Dot 2021 za swój niezwykły wzór. Ten mechanizm współpracuje w systemie KNX czyli systemu automatyki budynkowej i wymaga odpowiedniej instalacji. Niemniej jednak wygląda niesamowicie.
Włączniki dźwigienkowe
Ten tym włączników dźwigienkowych ostatnio coraz częściej wybierany jest przez architektów wnętrz. Projektując wnętrze warto pokazać charakter wnętrza ciekawym włącznikiem dźwigienkowym. Nie mówię tu o włącznikach klasycznych ale o prostych nowoczesnych formach. Zobacz poniżej jak mogą one wyglądać we wnętrzach.
Wspominając o włącznikach dźwigienkowych należy jeszcze pamiętać o naszej rodzimej firmie VECTIS. Jest to Polska produkcja o ciekawej stylistyce. Ramki wykonane są z aluminium. Projektując te włączniki mamy niezliczone możliwości ponieważ możemy tu w jednej ramce wykorzystać zarówno włączniki, jak i gniazdka. Zobacz na poniższym zdjęciu:
W tym systemie mamy tradycyjne puszki. Jednak podczas zamówienia musimy pogodzić się z podziałem zamówienia na dwa etapy:
- Etap to zamówienie samych mechanizmów.
- Po zmontowaniu mechanizmów robimy ich zdjęcia i przesyłamy do firmy Vectis
Taka forma zamówienia wyklucza błędy w ilościach i niepotrzebne zwroty ramek.