Design? Funkcjonalność i estetyka! To właśnie na tych cechach wyposażenia domu i mieszkania zależy nam coraz bardziej. Dotyczy to również oświetlenia, które z każdym kolejnym sezonem bardziej niż źródłem światła, staje się ozdobą. Przykład? Lampy wbudowane! To właśnie im poświęcimy dzisiejszy artykuł!
Lampy wbudowane – w jakich wnętrzach sprawdzą się najlepiej?
Zanim odpowiemy na tytułowe pytanie: “Jak wymienić żarówki w oświetleniu wbudowanym?”, zastanówmy się, w jakiego rodzaju wnętrzach można najczęściej spotkać tego typu oświetlenie.
- Lampy wbudowane mogą być montowane bezpośrednio w danym elemencie (podwieszanym suficie, witrynach, szafach oraz w innych meblach) – są funkcjonalne i nie zabierają dużo miejsca – pojawiają się więc w garderobach, spiżarniach, małych pomieszczeniach.
- Popularne są również w łazienkach: zarówno jako oświetlenie główne, jak i dodatkowe. Wbudowane źródła światła instalowane są często obok lustra, aby zapewnić większą wygodę podczas codziennych czynności.
- Lampy wbudowane doskonale sprawdzają się, kiedy chcemy dodatkowo podświetlić element wyposażenia lub dekorację, a także w witrynach sklepowych lub muzeach – wszędzie tam, gdzie zależy nam na dyskretnym rozświetleniu.
- Design nowoczesnych lamp wbudowanych wzbogaca i uzupełnia wystrój, ale go nie przytłacza. Zintegrowane oświetlenie szczególnie dobrze prezentuje się w minimalistycznych wnętrzach o oszczędnym wystroju.
Do dzieła! Czyli jak wymienić żarówki w oświetleniu wbudowanym?
U osób zainteresowanych oświetleniem wbudowanym często pojawia się pytanie o wymianę żarówki. W przypadku tradycyjnych lamp jest to bardzo proste, co jednak zrobić w sytuacji, gdy żarówka nie jest łatwo dostępna? Wymiana źródła światła we wbudowanej lampie wymaga wiedzy i umiejętności manualnych, jednak większość użytkowników bez problemu zrobi to samodzielnie.
Od czego zacząć?
- Należy pamiętać, by wymieniać żarówkę w świetle dziennym. Przed rozpoczęciem pracy trzeba wyłączyć zasilanie, więc jeśli mamy taką możliwość, najlepiej zrobić to w ciągu dnia. W przeciwnym razie warto zadbać o solidne źródło światła, na przykład z dobrej latarki.
- Przed wymianą trzeba przygotować nową żarówkę. Na samym początku warto ustalić, jaki jej typ został zamontowany w lampie (od tej wiedzy zależą dalsze działania).
- Przy żarówce halogenowej lub typu LED MR16 zaczynamy od zdjęcia zabezpieczenia. Zwykle jest to drucik lub zawleczka, które trzeba zlokalizować i ścisnąć z obydwu stron. Żarówka w tym momencie powinna „wypaść” i być łatwo dostępna, choć czasem trzeba sobie pomóc i delikatnie ją podważyć. Ruchem pionowym do góry wyjmujemy żarówkę, w ten sam sposób instalujemy nową i ją zabezpieczamy.
- Wymiana żarówek z gwintem GU10 jest nieco bardziej problematyczna. Źródło światła trzeba przekręcić w stronę odwrotną do wskazówek zegara – jeśli nie możemy jej dobrze chwycić, to żarówkę trzeba docisnąć i spróbować ponownie. Nowy egzemplarz przekręcamy natomiast w prawo, zgodnie z ruchem wskazówek zegara.