Oświetlenie w naszych domach pełni przede wszystkim funkcje praktyczne i przydaje się w każdym pomieszczeniu, bez względu na porę roku. Używamy go podczas pracy, nauki, obowiązków domowych, ale również czytania, oglądania filmów, spotkań z bliskimi czy chwil relaksu. Dobrze dobrane lampy są też stylowym uzupełnieniem i dopełnieniem aranżacji. Oświetlenie jest więc użytkowe i dekoracyjne jednocześnie – jednak to nie wszystko. Okazuje się, że światło może służyć też do zabawy i wspierać rozwój dziecka!
W jaki sposób wykorzystać edukacyjny potencjał oświetlenia?
Zabawa światłem i cieniem to rozrywka, która znana jest ludzkości od wieków. Tak zwany teatr cieni przybierał różne formy. W Chinach „aktorami” spektakli światła i cienia były kukiełki, a widzowie śledzili historię na jedwabnym ekranie. Inną formą tej zabawy było wykorzystanie aktorów ukrytych za ekranem, na którym widoczne były tylko ich sylwetki. Szczególną formą teatru cieni jest teatr dłoni. Przy pomocy rąk można pokazać wiele charakterystycznych kształtów i opowiedzieć niezwykłe historie. Mistrzowie tej sztuki potrafili tworzyć na ekranie realistyczne postacie, stworzenia i przedmioty. Teatr cieni pełnił podobną rolę jak telewizja i film – to były pierwsze ruchome obrazy, które bawiły ludzi.
Dlaczego warto wykorzystać światło do zabawy?
Zabawa ze światłem ma duże walory edukacyjne dla dziecka, a przy okazji jest przyjemnym sposobem na spędzenie czasu z opiekunem. Domowy teatr cieni to dobry sposób na rozwijanie wyobraźni przestrzennej, dzięki której możemy odtwarzać w głowie kształty oraz ich położenie względem siebie. W trakcie zabawy światłem i cieniem mózg dziecka uczy się komponować trójwymiarowy obraz na płaskiej płaszczyźnie. Taka umiejętność, rozwijana od najmłodszych lat, na pewno przyda się w przyszłości. Na początku na lekcjach matematyki, ale dobrze wykształcona wyobraźnia przestrzenna daje maluchowi ciekawe możliwości zawodowe. Ten typ wyobraźni charakteryzuje między innymi architektów, malarzy i rzeźbiarzy, ale również przyrodników, fizyków teoretycznych, szachistów oraz nawigatorów.
Światło a ćwiczenia logopedyczne
Zabawa światłem i cieniem, w kontekście rozwoju dziecka, jest wykorzystywana także w ćwiczeniach logopedycznych, których celem jest wykształcenie aparatu mowy. Przykładowo: maluch może zgadywać, kształt jakiego zwierzątka przedstawia cień i naśladować dźwięki wydawane przez prezentowane stworzenie.
Podczas zabawy światłem bardzo dobrze sprawdzą się lampy stojące. Oprawy wyposażone w ruchome ramię, jak na przykład w modelach Zyta, Bosse lub Arigato, pozwolą stworzyć teatr cienie w każdym miejscu domu – wystarczy kawałek gładkiej ściany i dużo wyobraźni!
Dzieci z pewnością zainteresują również lampy designerskie. Ich ciekawa konstrukcja może być punktem wyjścia do długiej rozmowy o tym, jak powstają przedmioty. Może warto więc razem z najmłodszymi wybrać się do naszego sklepu w Krakowie? Kto wie, być może tak rozpocznie się jedna z ciekawszych przygód w ich życiu.
ZYTA AZzardo lampa podłogowa
