Opublikowano

Co warto wiedzieć wybierając oświetlenie do domu? cz. I

Wybór oświetlenia do domu nie należy wbrew pozorom do najprostszych zadań. Dzieje się tak ze względu na ogromną liczbę modeli lamp, żyrandoli czy opraw, jakie mogą zostać w domu zamontowane. Kwestia estetyki jest w tym przypadku oczywista – lampy powinny nie tylko dobrze wyglądać czy pasować do pomieszczenia, ale również podkreślać jego charakter. Paradoksem jest, że kryterium uznawane za najbardziej subiektywne – w tym przypadku kryterium wyglądu – stanowi tak naprawdę najmniejszy problem.

O wiele większą uwagę należy zwrócić na fizyczne właściwości światła. Do niedawna nie było z tym większego kłopotu – na rynku dostępne były przede wszystkim tradycyjne żarówki o określonej mocy, która im była wyższa, tym żarówki jaśniej świeciły. Obecnie dochodzi również temperatura barwowa, wskaźnik oddawania kolorów, skuteczność świetlna czy natężenie oświetlenia. Są to współczynniki, które powinny być brane pod uwagę podczas montażu diod LED czy lamp halogenowych.

Fizyczne definicje powyższych współczynników są stosunkowo skomplikowane, ale można je znacznie uprościć, nie tracąc przy tym zbytnio ich sensu.