Opublikowano

Jak długo może świecić dioda LED w żarówkach?


Jak długo świecą diody LED?

Diody LED świecą bardzo długo, bo przez kilkadziesiąt tysięcy godzin i w zależności od prodcenta jest to zazwyczaj przedział od 15 000 do 50 000 godzin. Oznacza to, że nie musimy ich wymieniać nawet przez okres od 5 do 7 lat (przy czym należy dodać, że jest to dolna granica i mogą równie dobrze służyć nam przez jeszcze dłuższy czas). Wiadomo, tak jak w innych produktach tak i tutaj znajdziemy diody lepszej i gorszej jakości. Te najtańsze diody LED mogą świecić nawet krócej niż 2 lata, dlatego warto zastanowić się nad wyborem lepszej jakości lamp i żąrówek. Wybieraj z głową dlatego kupuj lampy i żarówki LED, na które producent daje gwarancje nawet 5 lat.

Jak diody LED wypadają na tle innych rodzajów źródeł światłą, żarówek?

Otóż w porównaniu do zwykłych żarówek, które jeszcze do niedawna w naszych domach były stałym elementem, oprawy LED-owe świecą aż piętnaście razy dłużej. Żywotność tych pierwszych to bowiem jedynie 2000 godzin. Omawiana w tym artykule technologia ma również przewagę nad takimi źródłami światła, jak halogeny (działają piętnaście razy krócej od LED-ów) czy świetlówki energooszczędne (świecą cztery razy krócej od żarówek LED i lamp LED).

Co ważne?

Po upłynięciu okresu pracy, lampy LED-owe i żarówki LED w większości nie powinny nagle przestać świecić. Z biegiem lat ich strumień świetlny powili się zmniejsza. Okres żywotności, który podawany jest przez producenta oznacza, że po tym okresie czasu strumień świetlny czyli poprostu światło zmniejsza się poniżej zkładanego poziomu. Po tym okresie moc światła jest na tyle słaba, że może wpłynąć niekorzystnie na nasz wzrok, szczególnie w biurach i miejscach gdzie pracujemy. Jak skończy się okres podany przez producenta wymień daną diodę LED lub żarówkę LED na nową.

Jakie są PLUSY diod LED?

Owo rozłożone w czasie gaśnięcie stanowi dużą zaletę. Nieoczekiwane spalenie się tradycyjnej żarówki oznaczało niegdyś, że dopóki nie pójdziemy do sklepu po nowy egzemplarz, to pewne miejsce w naszym mieszkaniu będzie nieoświetlone. Natomiast w przypadku diod LED już odpowiednio wcześniej wiemy, że za pewien czas przestaną działać, co pozwala nam się na ten fakt przygotować.

Należy podkreślić, że nie bez powodu lampy LED-owe uważane są za rozwiązanie oszczędne i ekologiczne. Wynika to również z ich długiej żywotności.