Tel. +48 509 769 695, +48 12 396 43 02              sklep@luminis.pl              Lampy Kraków
0

Brak produktów w koszyku

Suma: 0,00 zł

Jak długo może świecić dioda LED?

Diody LED świecą bardzo długo, bo przez kilkadziesiąt tysięcy godzin. Oznacza to, że nie musimy ich wymieniać nawet przez okres od 5 do 7 lat (przy czym należy dodać, że jest to dolna granica i mogą równie dobrze służyć nam przez jeszcze dłuższy czas). Jak diody LED wypadają na tle innych rodzajów oświetlenia? Otóż w porównaniu do zwykłych żarówek, które jeszcze do niedawna w naszych domach były stałym elementem, oprawy LED-owe świecą aż piętnaście razy dłużej. Żywotność tych pierwszych to bowiem jedynie 2000 godzin. Omawiana w tym artykule technologia ma również przewagę nad takimi źródłami światła, jak halogeny (działają piętnaście razy krócej od LED-ów) czy świetlówki energooszczędne (świecą cztery razy krócej od LED-ów).

Co ważne, po upłynięciu okresu pracy lamp LED-owych nie przestają one działać całkowicie. Diody te stopniowo tracą jasność. Ich producenci pod pojęciem żywotności rozumieją czas, w którym świecą one w 100%. Po tym okresie dalej dostarczają nam światło (nawet przez kilka kolejnych lat), tyle że jest go coraz mniej.

Owo rozłożone w czasie gaśnięcie stanowi dużą zaletę. Nieoczekiwane spalenie się tradycyjnej żarówki oznaczało niegdyś, że dopóki nie pójdziemy do sklepu po nowy egzemplarz, to pewne miejsce w naszym mieszkaniu będzie nieoświetlone. Natomiast w przypadku diod LED już odpowiednio wcześniej wiemy, że za pewien czas przestaną działać, co pozwala nam się na ten fakt przygotować.

Należy podkreślić, że nie bez powodu lampy LED-owe uważane są za rozwiązanie oszczędne i ekologiczne. Wynika to również z ich długiej żywotności.