Opublikowano

Jak ciekawie oświetlić i wyeksponować zalety ogrodu?

Za pomocą dobrego oświetlenia możemy w interesujący sposób wyeksponować walory naszego ogrodu. Dlatego starannie zaplanujmy to, gdzie umieszczone zostaną lampy. Nie powinny być np. zgromadzone w dużej ilości w jednym miejscu – pamiętajmy, aby rozlokować je równomiernie na terenie całej działki.

Przede wszystkim zadbajmy o dobre oświetlenie przy furtce oraz przy drzwiach wejściowych. Warto zdecydować się na lampę ścienną, która może być automatycznie włączana i wyłączana przez czujnik ruchu. Światło punktowe sprawdza się np. przy schodach albo przy podjeździe do garażu. W tym drugim przypadku można też zastosować oświetlenie najazdowe. Chodniki warto oświetlić za pomocą reflektorów umieszczonych na słupkach. Jeżeli nasz taras jest zadaszony, to możemy zamontować lampę wiszącą. Dzięki niej oświetlona będzie duża przestrzeń. Jeśli jednak zależy nam na bardziej intymnej atmosferze, to zdecydujmy się na małą lampę boczną. Naokoło tarasu można także rozmieścić wspomniane już słupki z zamontowanymi reflektorami.

Rośliny powinny być podświetlone od góry lub od dołu (przede wszystkim jednak lampę ustawmy tak, aby nas nie oślepiała). Kwiaty i drzewa oświetlamy często za pomocą lamp solarnych, które mają tę zaletę, iż nie musimy do nich doprowadzić żadnych kabli. Szczególnie warto oświetlić oryginalne rośliny (np. o nietypowym kształcie). W ciekawy sposób prezentują się zamontowane w stawie lampy podwodne.

Zapoznaj się z naszą ofertą lamp ogrodowych