Opublikowano

Czym się kierować wybierając lampy do łazienki?

Łazienka powinna być jedną z najlepiej oświetlonych części domu. Należy zadbać o to, aby światło centralne było w odpowiedni w sposób wspomagane przez dodatkowe lampy. Wybierając oświetlenie do łazienki, powinniśmy kierować się trzema kryteriami: ergonomią, estetyką oraz bezpieczeństwem.

Jeśli chodzi o ten ostatni punkt, to należy wiedzieć, że w odległości 60 centymetrów od wanny i kabiny prysznicowej montujemy lampy, które posiadają stopień ochrony IPX4, zaś nad wanną i kabiną wieszamy oprawy ze stopniem ochrony IPX7. Lampy oznaczone w ten sposób przystosowane są do miejsc, w których używa się wody.

Światło ogólne musi być mocne (np. 75 W). Bardzo dobrze oświetlone powinno być lustro, ponieważ wykonujemy przy nim różnego rodzaju czynności higieniczne, które wymagają od nas pewnej precyzji (golenie, nakładanie makijażu itp.). Na przykład po bokach lustra, na wysokości naszej głowy, możemy zamontować dwa kinkiety (najlepiej o mocy 60 W). W kabinie prysznicowej umieszczamy oświetlenie punktowe. Lampy znajdujące się nad wanną mogą mieć charakter dekoracyjny (dobrą atmosferę tworzą np. kolorowe LEDy). Ich światło nie musi być zbyt silne.

Jeżeli zależy nam na estetycznej stronie oświetlenia, to zdecydujmy się na lampy z oferty firmy Luminis. Polecamy m.in. piękne kryształowe kule, designerską lampę halogenową LUI czy charakteryzujący się niezwykłą formą kinkiet CABARET od firmy Astro Lighting

Kinkiet CABARET 5 od Astro Lighting