Opublikowano

Jak dobrze oświetlić wnętrza w naszym domu?

O oświetleniu myśli się już na wczesnym etapie projektu. Dobre zaplanowanie światła to gwarancja funkcjonalności i – często – atmosfery oraz estetyki pomieszczenia, a także dobrego samopoczucia przebywających w nim osób. Dlatego poniżej prezentujemy kilka porad, jak prawidłowo i skutecznie oświetlić wnętrze.

Kilka fachowych porad

Aby wnętrze zostało dobrze oświetlone, trzeba zadbać o dużą ilość kontaktów i punktów oświetleniowych. Lepiej jest mieć nadmiar (i ich nie wykorzystać), niż niedobór. Źródło światła powinno się ustawić w każdym kącie pomieszczenia. Warto stosować lampy i lampki, które nadadzą wnętrzu charakteru. Przydatne i estetyczne okażą się także kurtyny świetlne z kilku podsufitowych halogenów czy LEDów, dzięki czemu w głębi wnętrze nie będzie tak widoczne. Z kolei by przechodnie lub sąsiedzi z naprzeciwka nie widzieli naszych pomieszczeń przy zapalonych światłach, wystarczy na oknie postawić włączoną lampkę.

Wykorzystaj świetlne możliwości

Nie warto rezygnować z górnego światła, które przez dużą część roku może okazać się niezbędnym elementem do oświetlenia naszych ciemnych, już od godziny 16 po południu, powierzchni. Brak światła sprzyja niedoborom witaminy D oraz rozwojowi depresji. Pamiętajmy też, by zwrócić uwagę na jakiś obiekt w pomieszczeniu lub po prostu ukryć jego niedoskonałości, wykorzystuje się możliwości, jakie daje świetlna aranżacja.