Opublikowano

Jaka lampa znajdzie zastosowanie do sypialni?

Pod względem doboru oświetlenia sypialnia jest dość specyficznym pomieszczeniem, ponieważ można ją wyposażyć w dowolną lampę, która z powodzeniem będzie spełniać swoją funkcję. Dlatego głównym kryterium, jakie należy wziąć pod uwagę podczas doboru lampy (lub lamp) do sypialni, jest kryterium użytkowe.

Jeżeli sypialnia jest miejscem, w którym się jedynie wypoczywa, wówczas wystarczy spokojne nie za mocne światło. Może to być oprócz sufitowej lampy zwykła lampka nocna, kilka diod LED pod łóżkiem czy półką albo zwykła lampa podłogowa – choć w tym przypadku nie ma konieczności montażu górnego oświetlenia, to jedna ogólna lampa przyda się chociażby podczas sprzątania. Gdy sypialnia jest jednocześnie miejscem pracy, wówczas warto zdecydować się na dwa rodzaje oświetlenia: główne – górna lampa lub kinkiet – oraz dodatkowe, ponieważ długotrwała praca jedynie przy lampce nocnej z pewnością będzie mieć negatywne skutki dla wzroku. Miłośnicy lektury przed snem również powinni się zaopatrzyć w odpowiednią lampkę.

Ciekawie wygląda kwestia telewizora w sypialni. Z niewiadomych przyczyn amatorzy nocnych, sypialnianych seansów telewizyjnych bardzo często rezygnują z jakiegokolwiek oświetlenia na rzecz samego ekranu telewizora. Jest to wyjątkowo szkodliwe dla oczu, o wiele bardziej, niż nocna praca przy słabym świetle. Do tego nie należy zapominać o odpowiednim kształcie sypialnianych lamp, dopasowanym stylistycznie do wnętrza, oraz ich świetle – ciepłym i relaksującym.