Opublikowano

Jaka lampa najlepiej sprawdzi się do salonu?

Salon jest bez wątpienia najbardziej reprezentatywnym pomieszczeniem w domu. To tutaj zazwyczaj się odpoczywa, tutaj również najczęściej przyjmuje się gości. Dlatego warto w jego przypadku zainwestować nie tylko w dobrej jakości meble czy materiały wykończeniowe, ale również w odpowiednie oświetlenie. Światło w salonie powinno spełniać kilka funkcji. Gdy trzeba, musi być odpowiednio jasne oraz wyraziste, na przykład podczas spotkań w gronie znajomych lub rodziny. Dlatego taka lampa musi być dobrze dobrana.

W chwilach spokoju powinno sprzyjać relaksowi i wyciszeniu. Poza tym musi dodawać pomieszczeniu charakteru, a nie być jedynie źródłem dodatkowych lumenów. Dlatego ważne jest, żeby dokładnie zdefiniować rolę takiego oświetlenia, ponieważ pozwoli to na jego odpowiedni wybór. Jeżeli pomieszczenie jest niewielkie, wówczas można zastanowić się nad źródłem świata skierowanym na sufit lub ściany, ponieważ taki zabieg powiększa optycznie każde wnętrze. Podobne działanie mają przezroczyste klosze, w przeciwieństwie do kloszy nieprzepuszczających światła, które zmniejszają optycznie pomieszczenie oraz budują spokojny, wyciszony nastrój. Jeżeli salon pełni również rolę pokoju dziennego, w którym toczy się głównie domowe życie, wówczas warto zainwestować w mocne lampy do salonu, najlepiej podłogowe, które zapewnią odpowiednią ilość światła do pracy lub zabawy.

Niewielka lampka stołowa umieszczona na komodzie może być ciekawym bibelotem, interesującym nie ze względu na swoją funkcję, ale na swój kształt. W nowoczesnych wnętrzach ciekawym rozwiązaniem są listwy lub taśmy LED podświetlające regał, szafę lub stół, stanowiące jedyne dodatkowe źródło światła. Warto jedynie pamiętać o dopasowaniu wielkości oraz charakteru dodatkowej lampy do salonu – duża lampa w małym wnętrzu jedynie przytłoczy pomieszczenie, stając się jego centralnym elementem, niepotrzebnie skupiającym uwagę.

Można też zastosować całą rodzinę lamp designerskich i eleganckich jak np VERTIGO

Lampa wisząca Vertigo Pettite fritture Lampy Kraków Luminis