Opublikowano

Jaka lampka do komputera będzie odpowiednia?

Praca lub nauka przy komputerze wymagają odpowiednich warunków i sprzętu. Najlepiej tworzy się w dobrze przewietrzonych wnętrzach, przy odpowiednio dobranym biurku i krześle. Styl pracy to jednak kwestia indywidualna: są osoby, które preferują całkowity spokój, inne lubią muzykę i rozmowy. Niektórzy nie są w stanie skupić się przy nieuporządkowanym biurku, inni świetnie odnajdują się w chaosie. Jednak jest jeden czynnik, który wpływa na komfort wszystkich użytkowników komputera – oświetlenie dlatego warto pomyśleć czy lampka do komputera to dobry pomysł? 

Dlaczego to takie ważne? Praca z ekranem komputera jest męcząca dla oczu, a z niewłaściwym światłem staje się jeszcze bardziej szkodliwa i niezdrowa dla wzroku. Istotnym aspektem w tym przypadku są również wygoda i dobre samopoczucie pracownika lub ucznia.

Najpopularniejszymi obecnie rozwiązaniami dotyczącymi sztucznego oświetlenia do pracy z komputerem są lampki USB oraz tradycyjne lampy na biurko. Te pierwsze, wykorzystywane zazwyczaj do pracy z laptopami, netbookami oraz tabletami, są niewielkimi, przenośnymi urządzeniami wyposażonymi we wtyczkę USB, kabel (często usztywniony) oraz głowicę z diodami LED. Taką lampkę podpina się do sprzętu elektronicznego wyposażonego w port USB, skąd czerpie ona energię potrzebną do świecenia.

Lampki USB do pracy przy komputerze

Lampkę USB można postawić obok komputera, jeżeli tylko posiada ona odpowiednio sztywny kabel, na którym będzie się opierać, można również przypiąć ją zatrzaskiem do krawędzi obudowy matrycy. Pomimo powyższych zalet lampek USB tradycyjne lampy na biurko wciąż są o wiele bardziej popularnym rozwiązaniem w segmencie kompaktowego oświetlenia do pracy. Dzieje się tak nie tylko ze względu na ich zdecydowanie większą dostępność na rynku, ale również dzięki temu, że do działania nie potrzebują włączonego komputera, a jedynie gniazdka elektrycznego. Są tańsze i mogą być używane jako normalne, dodatkowe źródło sztucznego światła. Nie bez znaczenia jest też fakt, że można do nich założyć tradycyjne żarówki, uznawane za tańsze niż diody LED. W przeciwieństwie do lampek USB, w których można wymienić (i to nie zawsze) jedynie zużyte diody, w razie awarii lampę biurkową można naprawić.

Różnica w intensywności światła

Największym problemem podczas korzystania z ekranu komputera jest duża różnica między nienaturalnym blaskiem monitora i otoczeniem. Zaleca się, aby światło do pracy przy komputerze miało promień świetlny o wartości 500 lumenów. Takie oświetlenie ma przede wszystkim zmniejszyć kontrast między otoczeniem a światłem ekranu. To pozwoli uniknąć dolegliwości takich jak ból głowy i zmęczenie oczu, a także gorszego samopoczucia. Zwróćmy też uwagę, aby światło lampy nie było skierowane w stronę ekranu komputera.

Dobrym pomysłem jest zakup lampy wyposażonej w mleczny klosz, tak jak w modelach Artera Frame lub Vistosi Bissona. Wspomniane modele są dobrym źródłem światła. Przydatną funkcją w lampach wykorzystywanych do pracy przy komputerze jest funkcja ściemniacza, jak w modelu Nordlux Bend. Lampa ma nowoczesny, prosty design, który pasuje do wnętrz w niemal każdym stylu, a dzięki regulacji natężenia światła ułatwi pracę przy ekranie, a także relaks po wypełnieniu obowiązków.

Lampy Azzardo — idealne do pracy przy komputerze

Co ciekawe, do pracy przy komputerze możemy wykorzystać również wiszące lampy. Lampy sufitowe bez kloszy eliminują problem nadmiernego rozproszenia lub przyciemnienia światła lub zmiany jego barwy. Wiszące lampy bez abażura znajdziemy przede wszystkim wśród współczesnych projektów. Lampy Eglo Tarbes i Bampton lub Azzardo Carron i Krug, poza funkcjonalnością, wyróżniają się wyjątkowym stylem, który szczególnie dobrze wpisuje się w nowoczesne aranżacje. Opcją wartą przemyślenia są kinkiety – szczególnie dla osób, które chcą zaoszczędzić miejsce na blacie biurka. Najlepszym miejscem na umieszczenie lampki w tym przypadku będzie ściana za komputerem.

Lampa stołowa firmy Linea Light

Dla osób pracujących w trakcie podróży służbowych lepszym rozwiązaniem jest lampka przenośna. Do pracy w domu bardziej przydaje się lampa biurkowa, chociaż optymalnym rozwiązaniem jest posiadanie obydwu powyższych urządzeń.

Zobacz inne lampki na biurko: https://luminis.pl/lampy-wewnetrzne/wewnetrzne-biurkowe.html.