Opublikowano

Jakie oświetlenie powinno znaleźć się w łazience?

W funkcjonalnej łazience powinny się znajdować różnego rodzaju źródła światła. Warto też pamiętać, że muszą one być odpowiednio rozmieszczone. Przede wszystkim zadbajmy o dobre światło ogólne (np. żarówka o mocy 75 W sprawdza się w łazienkach, których powierzchnia wynosi ok. 6 m2). Lampę zamontujmy pośrodku sufitu i wybierzmy taki klosz, który dobrze przepuszcza światło. Świetnie sprawdzają się lampy firmy Astro, którą mamy w swojej ofercie.

Dodatkowe oświetlenie jest potrzebne zwłaszcza w kabinach prysznicowych, ponieważ dostęp światła ogólnego do nich może być utrudniony. W tym przypadku najlepiej sprawdza się więc delikatne światło punktowe. Przeważnie pragniemy, aby lampa umieszczona nad wanną zapewniała atmosferę, która sprzyja relaksowi – jej światło nie może zatem być zbyt jasne. Warto zdecydować się na kinkiety kierujące światło na sufit. Nic nie stoi też na przeszkodzie, żeby zastosować listwy z diodami LED. Do ich zalet należy zwłaszcza fakt, że mogą świecić w różnych kolorach.

Miejscem, które powinno być szczególnie dobrze oświetlone, jest lustro. Zaleca się, aby po obu jego stronach znajdowały się oprawy lub taśmy LED. Nad lustrem bardzo dobrze sprawdzają się małe lampy posiadające regulację kąta świecenia. Wielu inwestorów decyduje się również na reflektory umiejscowione w suficie.

Pamiętajmy, że w łazience mogą być zamontowane jedynie lampy przystosowane do mokrych pomieszczeń. W obrębie 60 cm od kabiny prysznicowej oraz wanny powinno się znajdować oświetlenie posiadające oznaczenie o stopniu ochrony IPX4, z kolei nad nimi – IPX7.