Opublikowano

Lampy na stół w ogrodzie – jakie wybrać, by długo służyły?

Zbliżają się ciepłe miesiące, a to oznacza, że coraz więcej czasu spędzimy na zewnątrz. W tym okresie ogród często staje się drugim domem, w którym odpoczywamy, spędzamy aktywnie czas, spotykamy się ze znajomymi, czy jemy posiłki. Po miesiącach zimnej, nieprzyjaznej aury, z przyjemnością korzystamy ze słonecznych promieni i coraz wyższej temperatury.

Na ciepłe, wiosenne i letnie wieczory trzeba się jednak przygotować. Do tego przyda się odpowiednie oświetlenie, dzięki któremu bezpiecznie i wygodnie będziemy korzystać z uroków drugiego kwartału roku, bez względu na porę dnia. Lampa na stół ogrodowy rozświetli otoczenie i stworzy nastrojową atmosferę, która pięknie dopełni wieczorne spotkania wśród zieleni.

Lampa ogrodowa – czym powinna się wyróżniać?

Zewnętrzna lampa powinna charakteryzować się odpornością na czynniki atmosferyczne. Ważnym parametrem, na który warto zwrócić uwagę, jest szczelność oprawy, czyli jej poziom zabezpieczenia przed opadami i wilgocią. Szczelność jest określana jednostką IP (współczynnik szczelności) – dla lamp użytkowanych na zewnątrz powinien on być wysoki. W przypadku lamp stołowych może być nieco mniejsza – można je schować na noc w suchym miejscu. Jeśli lampa jest duża i planujemy, że będzie stała na stole przez cały sezon, warto rozważyć modele o szczelności co najmniej IP55.

Kolejnym czynnikiem, który trzeba uwzględnić, jest rodzaj zasilania. Lampy zewnętrzne mogą być zasilanie w tradycyjny sposób i wymagają podłączenia do źródła energii, ale niektóre modele to lampy solarne – w ciągu dnia kumulują słoneczne promienie i „oddają” je po zmroku. Wbite w ziemię lampy solarne można wieczorem zebrać i postawić w pojemniku na blacie. Takie oświetlenie jest przyjazne dla planety i przypadnie do gustu zwolennikom zielonej energii. W tej kwestii najwięcej zależy od naszych możliwości technicznych i komfortu.
Lampa nie musi znajdować się tylko na stole. Jeśli chcemy zaoszczędzić przestrzeń na blacie, pod uwagę weźmy zewnętrzne lampy wiszące, które najlepiej sprawdzą się w miejscach z dostępem do źródła zasilania. Lampy ogrodowe ze sklepu Luminis z pewnością wpiszą się w te kryteria.

Kwestia gustu

Lampa w ogrodzie powinna nie tyko świecić, ale również zdobić. Kwestia designu lamp ogrodowych to z pewnością najprzyjemniejszy punkt zakupów. Szczególnie że wśród współczesnych projektów znajdziemy wiele propozycji, które będą prezentować się w ogrodzie jak małe dzieła sztuki użytkowej. Lampy w kształcie sześcianu, półkul, kul, małych latarenek lub słupków – wybór jest szeroki. Nie warto ograniczać się do sklepowych opraw, ale sprawdzić oprawy stworzone jako funkcjonalna dekoracja, która będzie cieszyła oczy domowników i gości podczas wiosennych i letnich nocy.