Opublikowano Jeden komentarz

Oświetlenie klatki schodowej – co warto o tym wiedzieć?

Klatka schodowa powinna być funkcjonalna i bezpieczna. Na schodach łatwo o wypadek, dlatego podczas projektowania tej przestrzeni trzeba zadbać o odpowiednie warunki. Bezpieczeństwo na klatce schodowej pozwalają zwiększyć barierki i poręcze chroniące przed upadkiem z wysokości. Innym rozwiązaniem są różnego rodzaju nakładki na stopnie, które mają właściwości antypoślizgowe. Nakładki tego rodzaju sprawdzą się szczególnie na schodach o bardzo śliskiej nawierzchni, jako zabezpieczenie przed poślizgnięciem. Kolejnym ważnym elementem, niezbędnym do bezpiecznego korzystania z klatki schodowej, jest właściwie dobrane oświetlenie. Jak zatem zadbać o odpowiednie oświetlenie klatki schodowej?

Lampy wiszące – tak czy nie?

Z klatki schodowej korzystamy o różnych porach, także po zapadnięciu zmroku. Ciemność i stopnie to nie jest dobre połączenie, dlatego należy zadbać o zapewnienie dobrych warunków oświetleniowych. Przydatna będzie oczywiście lampa zawieszona w centralnej części sufitu, która będzie głównym źródłem światła. Nie powinna być ona jednak jedynym elementem oświetlenia klatki schodowej, ponieważ nie potrzebujemy dużej ilości światła w każdej sytuacji – taka lampa może generować dodatkowe zużycie energii. Nie zapewnia również całkowitego bezpieczeństwa, ponieważ często po prostu nie jest w stanie prawidłowo oświetlić całego wnętrza. Główne źródło oświetlenia trzeba więc uzupełnić o dodatkowe lampy, bardziej oszczędne i praktyczne.

Kinkiety – praktyczne oświetlenie klatki schodowej

Na klatce schodowej sprawdzają się kinkiety zamontowane na ścianie wzdłuż schodów. Kinkiety oświetlają przestrzeń przy stopniach bez niepotrzebnego rozpraszania światła po całym pomieszczeniu. Kinkiety mogą być także ciekawym elementem wystroju. Lampy na ścianie zwiększą komfort użytkowników klatki schodowej oraz mogą przy okazji podkreślić i wyeksponować domową galerię – ściana przy schodach jest doskonałą przestrzenią do zaprezentowania rodzinnych fotografii i innych pamiątek. Oprawy użyte na klatce schodowej powinny być raczej płaskie i jasne.

Oświetlenie LED na schody

Oświetlenie klatki schodowej dobrze jest uzupełnić o elementy zamontowane na stopniach lub wzdłuż ich krawędzi. Możemy wykorzystać na przykład energooszczędne taśmy LED, dzięki którym wyznaczymy granice schodów. Taśmy LED mogą mieć różne kolory i są atrakcyjnym uzupełnieniem aranżacji korytarza.

Lampy przyschodowe jako oświetlenie klatki schodowej

Bardzo ważnym elementem jest oświetlenie schodów. Tutaj musimy myśleć o bezpieczeństwie ponieważ upadek ze schodów nie należy do miłych przeżyć. Oprócz innych lamp montowanych na klatce schodowej dodatkowo dobrze sprawdzają się lampy przyschodowe, wbudowane w ścianę. Takie lampy dobrze doświetlają nam stopnie schodów. Jeżeli obudzimy się w nocy i chcemy przejść po schodach wystarczy że zaświecimy te lampy. Dzięki swojej budowie lampki przyschodowe nie świecą nam w oczy, co daje nam komfort do nocnych spacerów łasuchów 🙂 . na początku i na końcu schodów zamontuj lampki z czujnikami ruchu a lampki uruchomią się automatycznie wyczuwając ruch. To kolejne udogodnienie, o którym możesz pomyśleć remontując dom.

Oświetlenie klatki schodowej
Lampki przyschodowe

Co z włącznikami?

Na klatce schodowej zaleca się zamontowanie dwóch włączników, na górze i dole schodów, aby z przejścia wygodnie korzystały zarówno osoby wchodzące na górę, jak i schodzące w dół. Innym sposobem na wzrost bezpieczeństwa użytkowników klatki schodowej jest instalacja czujników ruchu, które automatycznie włączają światło – nie ma wówczas potrzeby szukania włącznika, co może być uciążliwe w ciemności.

1 komentarz do “Oświetlenie klatki schodowej – co warto o tym wiedzieć?

  1. […] Klatka schodowa to ważne miejsce w każdym budynku. Jest to przestrzeń, którą użytkujemy codziennie, zarówno w dzień, jak i w nocy. Dlatego ważne jest, aby odpowiednio ją oświetlić, aby była bezpieczna i funkcjonalna. W tym tekście przyjrzymy się różnym rodzajom oświetlenia klatki schodowej i omówimy, jakie rozwiązania proponuje sklep Luminis: https://luminis.pl/oswietlenie-klatki-schodowej […]

Możliwość komentowania została wyłączona.