Opublikowano

Oświetlenie korytarza – praktyczne czy ozdobne, a może 2w1?

Korytarz to najczęściej wnętrze bez dostępu naturalnego światła, a przy tym często używane. Kiedy wychodzimy z domu lub do niego wracamy – korzystamy z holu, tu też witamy gości. To przestrzeń, która jako pierwsza nas opisuje – dlatego tak ważne jest w odpowiednie oświetlenie korytarza. Nie tylko pozwoli na wygodne korzystanie z korytarza bez względu na porę dnia, ale już od progu wprowadzi nas… w dobry nastrój.

Funkcjonalność ponad wszystko!

Jedną z najważniejszych cech oświetlenia w korytarzu jest jego funkcjonalność. Włączniki lamp powinny być zlokalizowane w odpowiednich miejscach – przy drzwiach wejściowych, a jeśli hol jest długi – także (dodatkowo) pośrodku drogi od wejścia do kolejnego włącznika. W przedpokoju można zrezygnować z centralnego źródła światła na rzecz kilku lamp wbudowanych w sufit, umieszczonych na całej długość korytarza lub zastąpić klasyczne oprawy płaskimi plafonami. Praktycznym wyborem w holu są kinkiety, które nie zajmują dużo miejsca, a pozwalają doświetlić wnętrze.

Oświetlenie korytarza

Światło wkomponowane w design

Dobrym pomysłem jest oświetlenie wiszącego w korytarzu lustra. Mała lampka nie tylko pomoże zrobić bardziej precyzyjny makijaż, ale – odbijając się od tali szkła – dodatkowo rozjaśni przestrzeń. W wyposażeniu przedpokoju zwykle znajduje się szafa – jeśli mebel jest duży, warto pomyśleć o montażu w nim dodatkowego oświetlenia, na przykład w postaci energooszczędnych taśm ledowych. W korytarzu sprawdzają się również lampy z czujnikiem ruchu, szczególnie użyteczne w nocy, gdy nie chcemy szukać po ciemku włącznika, albo dodatkowe lampki oświetlające drogę do łazienki lub kuchni – przydadzą się, aby nie budzić innych domowników i zwiększą bezpieczeństwo.

Oświetlenie korytarza lampami przyschodowymi

Czy oświetlenie korytarza powinno być wyłącznie praktyczne?

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby komfortowe w obsłudze i rozmieszczone w wygodny sposób lampy nie mogły być jednocześnie atrakcyjną ozdobą holu. Przedpokój jest przecież integralną częścią domu i jego wystrój wcale nie jest mniej istotny niż aranżacje pozostałych wnętrz.

  • Plafony dają dużo wyraźnego światła, znajdziemy je w wielu ciekawych projektach. Są w rozmaitych kształtach, wykonane z różnych materiałów.
  • Kinkiety na ścianach oświetlą korytarz i w ciekawy sposób podkreślą dekoracje – na przykład ulubione obrazy lub rodzinną galerię zdjęć.
  • Oświetlenie LED jest ekonomiczne i energooszczędne, ponadto ledowe lampy mają ciekawe kolory i kształty oraz dają wiele możliwości bawienia się światłem.

Umiejętnie dobrane światło poprawi wygląd korytarza, a dekoracyjne oprawy lamp to prosty sposób, by już od progu spersonalizować przestrzeń. Bo czy można zrobić to lepiej niż odpowiednim nastrojem, w który wprowadzi ciepłe światło rozlewające się z lamp dokładnie takich, o jakich od dawna marzyliśmy?

DONUT Lira Lighting plafon

Oświetlenie korytarza 2w1