Opublikowano

Plafon w sypialni – opcja dla fanów nowoczesnych wnętrz?

Sypialnia to specjalne miejsce w domu. Kolory, meble, oświetlenie, dekoracja powinny służyć wyciszeniu i tworzyć atmosferę odpowiednią do odpoczynku po całym dniu. Mimo to bardzo rzadko sypialnia jest wnętrzem, które służy wyłącznie do spania. Czy zatem plafon w sypialni spełni swoje zadanie?

W pokoju sypialnym możemy relaksować się na różne sposoby, na przykład czytając. Dla wielu z nas sypialnia pełni również funkcję garderoby, w której przygotowujemy się do wyjścia. Wszystkie te czynności wymagają dobrego oświetlenia – sypialnia nie zawsze ma odpowiednią ekspozycję, a w jesiennych i zimowych miesiącach dzień zaczyna się późno i kończy wcześnie – trudno więc o dostęp do naturalnego światła. Dobór oświetlenia warto zacząć od lampy centralnej, umieszczonej w środkowej części sufitu. Ciekawym wyborem może być plafon.

Minimalizm w znanej formie

Choć niektórym kojarzy się często z niegościnnymi korytarzami publicznych placówek, warto spojrzeć na drugą stronę… plafonu, bo znajdziemy tam nowoczesność i minimalizm. Płaskie lampy sufitowe doskonale wpisują się w oszczędny w formie styl – zajmują niewiele miejsca, mają prostą konstrukcję, najczęściej bez zbędnych dekoracji. Plafony sprawdzają się jednak nie tylko w nowoczesnych wnętrzach – to propozycja również dla miłośników klasycznych aranżacji.

Funkcjonalność ponad wszystko

Na korzyść plafonów przemawia ich funkcjonalność. Pasują do niskich wnętrz urządzonych na poddaszu – nie utrudniają korzystania z pomieszczenia. Trzeba też wspomnieć, że  są łatwe do utrzymania w czystości – w przeciwieństwie do lamp o dekoracyjnych o fantazyjnych kształtach nie mają elementów, które trzeba starannie oczyścić z kurzu, który gromadzi się w zakamarkach. Płaskie lampy zwykle zbudowane są w taki sposób, aby równomiernie oświetlały całe pomieszczenie. W przypadku większych wnętrz nie jest problemem instalacja kilku plafonów, podczas gdy większa liczba tradycyjnych lamp mogłaby dawać wrażenie przytłoczenia.

Plafon w sypialni- tak, ale to produkt wielu przestrzeni

  • Plafony są bardzo uniwersalne pod względem aranżacyjnym. Znajdziemy modele, które będą praktycznie niewidoczne oraz takie, które mimo prostej formy będą pełniły funkcję dekoracyjną.
  • Mogą mieć okrągły, kwadratowy lub nieregularny kształt, przyjmować formę podtynkowych reflektorów albo wyglądać jak niewielkie abażury montowane bezpośrednio na suficie. Różnorodność kolorów i materiałów, z których powstają plafony także jest duża. Lampa z drewnianymi elementami albo złotymi zdobieniami świetnie wpisze się w klimat wnętrza urządzonego w klasycznym stylu.
  • Plafony wyposażone w osłonę z mlecznego szkła lub tworzywa dają światło, które pozwoli na komfort użytkowania, ale nie będzie razić oczu – wieczorem pozwoli się wyciszyć, a o poranku nie zaskoczy ostrością zaraz po przebudzeniu.

Bogatą ofertę plafonów można znaleźć w sklepie internetowym Luminis lub w naszym salonie z oświetleniem w Krakowie przy ul. Zakopiańskiej.

ROSE 75 Linea Light plafon

Plafon w sypialni